05.01.2001 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setuza dokončila propojení s Lukanou

Zakoupením majetku akciové společnosti Lukana (dříve a. s. Milo Surovárny) dokončila akciová společnost Setuza koncem prosince minulého roku spojení dvou největších tuzemských podniků na výrobu rostlinných tuků a olejů. Akcie a.s. Lukana, kterých Setuza držela téměř 100 %, získala společnost Invest Oil Bohemia. Podle mluvčí Setuzy Marie Logrové koupí majetku společnosti, která se stala jejím výrobním závodem, získala Setuza i ochrannou známku Lukana. Zároveň na Setuzu přecházejí i aktiva a závazky vůči věřitelům Lukany. Sloučení proběhlo podle mluvčí po odsouhlasení auditorů a s vědomím ČSOB, která po IPB převzala úvěrování podniků.

„Nákup řepkového semene běží bez výkyvů, výroba jede naplno a probíhají již předběžná jednání o nákupu suroviny z příští sklizně,“ řekla k současnému stavu ve firmě Logrová. Jak poznamenala, stoupá zájem o šroty, jejichž cena se z 4500 Kč/t zvedla na zhruba 6000 Kč/t.
Sloučené firmy podle mluvčí ročně zpracovávají 450 tisíc tun řepkového semene. Setuza od loňského roku staví novou lisovnu, extrakci, filtraci a odslizovací zařízení. Celkové náklady byly podle Logrové vyčísleny na téměř půl miliardy korun, z čehož dvě třetiny představuje cena zahraničních dodávek. Kolaudace by měla proběhnout v první polovině srpna letošního roku. Kapacita Setuzy by se díky moderní surovárně měla zvýšit z dnešních 220 tis. tun řepkového semene ročně na zhruba 350 tis. tun. Celková roční kapacita spojených podniků se pak přiblíží 600 tis. tun řepkového semene.
Na základě rozhodnutí prosincové mimořádné valné hromady přechází Setuza na německý model řízení. Od 1. ledna je proto vrcholový management totožný s představenstvem společnosti, v dozorčí radě zasednou kromě akcionářů i tři zaměstnanci firmy. Generálním ředitelem se stal předseda představenstva Zdeněk Kubát. Dosavadní generální ředitel Petr Voborník zůstal v představenstvu společnosti a vykonává funkci obchodního ředitele odpovědného v obou sloučených společnostech za prodej a nákup.
Největším akcionářem Setuzy, která má základní jmění 1,151 miliardy korun, je a. s. AJZ. Tento subjekt drží 49,92 % akcií. Dalšími významnými akcionáři jsou Fond národního majetku (21,17 %) a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který má 17,13 % akcií. Podle obchodního rejstříku je společnost AJZ osobou Michala Zouhara, který je předsedou jejího představenstva, propojena se společností Invest Oil Bohemia, v jejímž představenstvu Zouhar rovněž zasedá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down