27.06.2005 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setuza rozjela glycerínku

Zhruba 300 tisíc tun řepkového semene pro účely výživy a kolem 150 tisíc tun na technické produkty hodlá z nové sklizně zpracovat akciová společnost Setuza. Uvedla to její mluvčí Marie Logrová. Podnik podle ní také pravděpodobně spotřebuje asi 50 tisíc tun slunečnicového semene. Jak Logrová poznamenala, vlivem přerušení výroby metylesteru řepkového oleje je možné v tuzemsku předpokládat přebytek řepkového semene z loňské sklizně kolem 150 tisíc tun.

Počátkem června zahájila Setuza zkušební provoz plně automatizovaného provozu na výrobu vysoce kvalitního glycerínu pro farmaceutické účely. Jeho denní produkce dosahuje 40 tun, roční kapacita se pohybuje okolo 14 tisíc, což je čtyřnásobně více, než kolik poskytovala původní stará výrobny z osmdesátých let. Ta již nevyhovovala technickým a hygienickým normám ani dalším požadavkům. Produkovala pouze technický glycerín. Nový provoz se stavěl zhruba rok a představuje investici ve výši 200 milionů korun. Firma si slibuje, že jí přinese zvýšení tržeb a rozšíření prodeje na českém i zahraničním trhu. Tím investice společnosti nekončí. Podle Logrové uzavřela Setuza v uplynulých dnech smlouvu s firmou Chemoprojekt Praha na výstavbu výrobní jednotky metylesteru řepkového oleje. Jeho předpokládaná roční kapacita je 100 tisíc tun methylesteru. Výstavba by měla začít letos v listopadu a skončit v závěru příštího roku. Cílem firmy je, jak mluvčí uvedla, aby společně se svými provozy v Mydlovarech a Olomouci byla schopna produkovat ročně zhruba 160 tisíc tun metylesteru. Ústecká Setuza se tak stále více zaměřuje na nepotravinářské zpracování olejnin a výrobu technických produktů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 14MB (2.8% of 500MB)