Setuza úspěšná i ohrožená

Přestože si akciová společnost Setuza loni nevedla špatně a podle své mluvčí Marie Logrové meziročně zvýšila své tržby z 5,6 na 6,5 miliardy korun a předpokládá zisk v řádu milionů korun, visí nad ní hrozba konkurzu.

Za společností, která je největším zpracovatelem olejnin u nás, má totiž Česká konsolidační agentura (ČKA) pohledávku v celkové nominální hodnotě 4,1 miliardy korun. Toto číslo více než dvojnásobně převyšuje základní kapitál firmy oceněný na 1,5 miliardy korun. Na konsolidační agenturu přešla v minulosti pohledávka Investiční a Poštovní banky (IPB), která úroky narostla do zmíněné hodnoty 4,1 miliardy korun. Setuza však trvá na tom, že svůj dluh vyrovnala zakoupením a započtením tzv. Nemethovy pohledávky, již měl zmíněný podnikatel naopak za IPB. Soud, který proběhl za nepřítomnosti zástupce Setuzy, tento způsob vyrovnání sice neuznal, firma se však ještě může odvolat. Další věc, které Setuza čelí, jsou okolnosti nedávné změny akcionářů. Od listopadu loňského roku vlastní 90,7 procenta základního kapitálu firmy společnost Český olej, která původně držela jen 49,92 procenta akcií. K přechodu došlo na základě smlouvy uzavřené s Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem (PGRLF). Ta stála místo šéfa fondu Lubomíra Netolického, kterého ve funkci nahradil Petr Buchal. Podle Huga Roldána z odboru komunikace ministerstva zemědělství, by ČKA měla tento týden převést na PGRLF svou pohledávku za Setuzou, jejíž tržní cena je desetinou ceny nominální, tedy asi 410 milionů korun. Do budoucna vidí ministr Jan Mládek podle Roldána tři možnosti. První je dohoda se společností Český olej, na jejímž základě by stát opět získal majoritní podíl v Setuze. Druhou je konkurz, který by podle ministerstva zemědělství neměl ohrozit chod podniku. Třetím krokem by měla být kapitalizace pohledávky převedené z ČKA na fond. Otázkou samozřejmě je, zda a jak bude pokračovat soudní řízení o uznání Nemethovy pohledávky. „Silové řešení může znamenat vleklý spor a nejistotu zachování až 1000 pracovních míst v podniku a nepřímo dalších stovek u dodavatelů, zejména z řad zemědělských prvovýrobců,“ uvedlo ve svém stanovisku k situaci představenstvo firmy. V stejném duchu je i dopis, jímž se generální ředitel Setuzy František Janů spolu s předsedou nejsilnější odborové organizace firmy Janem Judlem obrátili minulý týden na předsedu vlády ČR Jiřího Paroubka.
Po investicích do nové moderní extrakce zahájila v polovině loňského roku ústeckém závodě provoz nová glycerínka. O její výrobek — glycerín pro farmaceutické účely — je podle Logrové zájem nejen u nás, ale i v zahraničí. V závěru loňského roku začala Setuza v Ústí nad Labem další rozsáhlou investiční akci. Bourá ve svém areálu starou zástavbu, na jejímž místě má vyrůst nový provoz na výrobu metylesteru řepkového oleje (MEŘO). Zkušebně by se měl rozjet již na přelomu letošního a příštího roku. „Tato více než půlmiliardová investice bude ročně produkovat přes sto tisíc tun tohoto biologického paliva,“ poznamenala Logrová. Setuza vyrábí MEŘO i dnes a na základě dlouhodobého kontraktu jej dodává do Německa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *