01.12.2000 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setuza získala certifikát výrobce geneticky neupravených produktů

Certifikát zpracovatele a výrobce geneticky neupravených komodit získala a.s. Setuza, která patří k největším tuzemským producentům jedlých tuků a olejů, pracích prášků, zubních past a mýdel.

Informovala o tom mluvčí společnosti Marie Logrová s tím, že auditoři firmy Bureau Veritas udělili Setuze osvědčení na tři roky. "Jako první v České republice jsme získali osvědčení o tom, že nezpracováváme geneticky modifikované řepkové ani slunečnicové semeno. V případě sóji jsme druhou tuzemskou certifikovanou firmou," uvedla Logrová. Podobné certifikáty bude nyní Setuza požadovat od svých dodavatelů surovin, doplnila. Do ekologických aktivit investovala Setuza v loni 900 tisíc korun, do konce letošního roku to mají být dva milióny korun. Investice letos směřují především do zabezpečení ochrany vod. K ochraně životního prostředí přispěje i téměř půlmiliardovým nákladem rekonstruovaná výroba surových olejů, která bude zprovozněna v polovině příštího roku. Ekologická organizace Greenpeace minulý týden vydala seznam potravin, které neobsahují geneticky modifikovanou sóju či kukuřici. Tyto dvě rostliny jsou často upraveny a jako suroviny jsou součástí mnoha potravin. Greenpeace upozorňují, že někteří vědci přičítají těmto potravinám zvýšení výskytu alergií. Varují také před rizikem přenosu odolnosti na antibiotika. Označování geneticky upravených potravin na obchodních pultech upravuje v ČR nový zákon až od roku 2002. Za letošních devět měsíců vykázala Setuza zisk 261,74 miliónů korun, což představuje meziroční růst o více než 35 procent. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb ve sledovaném období naopak klesly z 3,802 miliardy korun loni na letošních 3,262 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down