03.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setuze bude financovat nákup surovin společnost Oleofin

Pro potravinářskou firmu Setuza bude financovat nákup surovin až za miliardu korun ročně společnost Oleofin. Informoval o tom předseda představenstva Oleofinu Václav Novák. Setuza si tak zajistí dostatek peněz v době, kdy se dostala do potíží s provozním financováním.

Na nákup surovin, především řepky a slunečnicových semen, uzavřela Setuza s Oleofinem smlouvy. Na jejich základě nakoupí pro Oleofin suroviny, zpracuje je a prodá, za což získá odměnu. Jde spíše o vyčlenění oběžných aktiv, tedy vyvedení zásob z bilance podniku, vysvětlil místopředseda představenstva Oleofinu Zdeněk Šmejkal. Oleofin se nebude podílet na případném zisku z vyjednání výhodnějších nákupních cen surovin. Získá pouze poplatky za to, kolik prostředků dokáže Setuze půjčit, řekl Šmejkal. Cenu za zajištění peněz Šmejkal nesdělil s odvoláním na obchodní tajemství. Uvedl však, že se dostala zhruba na úroveň běžné ceny za financování pohledávek. Peníze na financování zásob Oleofinu půjčí Raiffeisenbank. Kontrakt má trvat minimálně tři roky.
"Předpokládáme, že za tu dobu Setuza vyřeší své finanční potíže, získá zpět důvěru bank a přejde na standardní způsoby provozního financování," řekl. Podle generálního ředitele Setuzy Františka Janů se podnik po neuznaném zápočtu tzv. Nemethovy pohledávky u ČSOB dostal do potíží s provozním financováním. Při ročním objemu tržeb kolem šesti miliard korun přitom Setuza bez provozních úvěrů nemůže existovat, dodal. Setuze se podařilo získat finance jen u dvou zahraničních bank, od nichž má ročně asi 700 milionů korun. Firma tak musí suroviny nakupovat během roku, a to i za nevýhodné ceny. Nyní s miliardou od Oleofinu má na provoz 1,7 miliard korun, což je podle ředitele dostatek na financování celoroční výroby. Podnik tak bude moci nakoupit jednorázově velké objemy surovin v době po sklizni, kdy jsou ceny nízké.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down