06.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setuze údajně hrozí konkurs, potravinářská firma k nevidí pro jeho vyhlášení důvod

V konkurzu může skončit kvůli pohledávce vůči státu ústecká potravinářská firma Setuza, uvedly včera Hospodářské noviny. Takové informace však Setuza odmítla. Podle právního rozboru, jež má vedení firmy k dispozici, neexistuje žádný důvod k podání návrhu na prohlášení konkurzu, sdělila mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Česká konsolidační agentura (ČKA) získala ocenění své pohledávky za Setuzou. Pohledávku prodá Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF). Ten má za úkol získat místo pohledávky akcie Setuzy. Pokud by se nedohodl s majitelem podniku, může Setuzu nyní na základě pohledávky poslat do konkurzu, píše deník.
Podle ocenění má pohledávka o nominální hodnotě 4,1 miliardy hodnotu 410 milionů korun. Jejím prostřednictvím se stát snaží získat ve firmě vliv, který v ní ztratil. Základní jmění Setuzy je 1,5 miliardy korun, což je méně než nominální hodnota pohledávky státu.
ČKA bude zřejmě za pohledávku požadovat od PGRLF zhruba 465 milionů korun. Podle mluvčího PGRFL Tomáše Vyšohlída je tato cena v předpokládaných mezích a fond je připraven pohledávku převzít.
Sporná pohledávka ČKA, kvůli níž by mohl být návrh podán, dosud není pravomocně vyřešena.Podle Logrové se čeká na odvolací řízení u krajského soudu. Dodala, že společnost navíc nyní proti tomuto závazku vlastní pohledávku, a je tak sama v pozici věřitele. Stanoviska „buď dohoda, nebo konkurz“ podle Logrové znepokojují představenstvo, zaměstnance, dodavatele i odběratele. Takové stanovisko, buď dohoda, nebo konkurz, zastává ministr zemědělství (Jan Mládek), uvedl v deníku člen představenstva PGRLF Jan Veleba. Silové řešení může podle Logrové znamenat vleklý spor a nejistotu zachování pracovních míst. Proto se ředitel František Janů spolu s předsedou nejsilnější odborové organizace firmy Janem Judlem dnes obrátili dopisem na Jiřího Paroubka.
Majitel firmy Český olej, která je hlavním akcionářem Setuzy, Michal Zouhar tvrdí, že o dalším postupu se nyní dohadují právníci obou stran. K dohodě však zatím nedospěli. Jednání podle deníku komplikuje fakt, že Český olej neuznává pohledávku a trvá na tom, že ji v minulosti vynuloval prostřednictvím takzvané Nemethovy pohledávky. Tu pro změnu neuznává český stát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down