Seznam s více než osmi stovkami chráněných druhů rostlin, živočichů a hub letos projde velkou aktualizací. Významněji přitom nebyl změněn od svého vzniku v roce 1992. Ministerstvo životního prostředí k tomuto kroku přistoupilo kvůli nejnovějším vědeckým poznatkům. Na vyhlášce již spolupracuje s ministerstvem zemědělství. V seznamu se nově objeví například zubr evropský, karas obecný a čejka chocholatá.
Přírodu stále zatěžují invazní a nepůvodní druhy, nedaří se dostatečně obnovovat mokřady a druhy vázané na unikátní stanoviště. Jiná chráněná zvířata naopak zabíjí pytláci, jde zejména o velké druhy šelem – vlka, medvěda a rysa nebo dravce, dále orla královského, skalního nebo raroha velkého.
Do seznamu chráněných by se tak z obratlovců měl například dostat zubr evropský, který byl na území ČR vyhuben a v době vzniku seznamu se zde nevyskytoval. Nově do seznamu přibude i orel královský, který v ČR v minimálních počtech hnízdí od konce 90. let a patří k nejvzácnějším druhům; čejka chocholatá, jejíž stavy poklesly za posledních 30 let o 80 procent, čolek dunajský nebo karas a losos obecný. Karas se na území ČR dříve vyskytoval hojně, pak počty prudce klesly a nyní je jen v několika málo lokalitách.
Vyřazena by měla být řada druhů ptáků, například brkoslav severní, bramborníček hnědý, ťuhýk rudohlavý, řekl Jan Šíma z oddělení druhové ochrany na Ministerstvu životního prostředí. Z chráněných ryb navrhuje vyřadit mníka jednovousého a jelce jesena, jejichž populaci rybáři zlepšili.
U bezobratlých nastanou větší změny. Ze 40 000 druhů, které se v ČR vyskytují, je chráněno podle Šímy jen velmi malé procento. Z rostlin doplní odborníci nově nalezené druhy, třeba pelyněk bílý a míčovku kulkonosnou, a druhy, jejichž počty klesly, jako je třezalka pěkná.*