12.06.2023 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sezóna jahod začala, každý Čech jich ročně sní 2,5 kilogramu

V těchto dnech začíná sklizeň jahod a s ní i možnost jejich samosběru. Jde o skvělou příležitost, jak si levněji opatřit kvalitní české jahody. Samosběr je v ČR velmi oblíbený a často využívaný, sklízí se tak asi 90 procent ploch jahodových polí. Není proto problém s pracovní silou jako u sklizní jiných druhů ovoce. Podle prvních odhadů by letošní úroda mohla být průměrná, záleží ale na počasí. Informovalo o tom Ministerstvo zemědělství.

V loňském roce byla celková sklizeň jahod téměř 6000 tun z 1663 hektarů. Spotřeba jahod na osobu a rok se pohybuje kolem 2,5 kilogramu. Jahody jsou nejoblíbenější ovoce pro samosběr. Lidé často využívají možnost najít si nejbližší jahodovou farmu na internetu a sami si sklidit čerstvé plody za nižší cenu než v obchodech nebo na tržnici. Výhodou také je, že se tím šetří náklady za přepravu na dlouhé vzdálenosti.

Ministerstvo zemědělství podporuje pěstitele ovoce, včetně jahod. Jde například o propagaci regionálních potravin či podporu zvyšování spotřeby ovoce pomocí projektu Ovoce a zelenina do škol. V rámci národních dotací podporujeme např. biologickou ochranu rostlin nebo obnovu a budování závlah. Z evropských zdrojů je podporována produkce jahodníku zařazeného do skupiny ovoce s vysokou pracností. V loňském roce se vyplácelo 7658 korun na hektar. Dále EU přispívá na modernizaci podniků, na podporu produkce ovoce a zeleniny v systému integrované produkce nebo hospodaření v ekologickém režimu. Za loňský rok tak ovocnáři získali téměř 400 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down