18.08.2000 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SFTR již neexistuje

Státní fond tržní regulace v zemědělství již přestal existovat. Dne 11. srpna ho nahradil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Jak ukládá zákon o novém fondu, do dvou měsíců po nabytí jeho účinnosti, to znamená do 11. října, musí vláda jmenovat jeho ředitele a prezidium.

Co změna v této chvíli znamená, přiblížil ředitel dosavadního fondu Jan Höck: „Administrativně převádíme jednu formu na druhou. Nyní, v době žní, tedy musíme dělat uzávěrku a řadu dalších nezbytných změn.“
Role, jakou bude nový fond plnit, ovlivní především finanční možnosti. Při schvalování rozpočtu na letošní rok nebyl SZIF podle Höcka nijak zohledněn. Ani pro příští rok nebude navýšení prostředků odpovídat představám ministerstva zemědělství a úkolům, které má fond vykonávat. „Kdyby měl intervenční fond zastávat činnost, s jakou počítá MZe, potřeboval by 6,1 miliardy korun. Ministerstvo financí pro něj ale na rok 2001 navrhuje pouze 1,6 miliardy, přitom letos dostal SFTR z rozpočtu 2,4 miliardy korun,“ porovnal Höck. Jak dodal, uvažuje se tedy o tom, že příděl pro SZIF by měl být alespoň stejný jako letos. K tomu by ještě ze státního rozpočtu mělo přijít 1,8 miliardy korun na bionaftu. Fond má totiž od příštího roku zajišťovat nákup řepky od pěstitelů, kterou pak bude prodávat výrobcům metylesteru řepkového oleje. Od 1. ledna 2001 přejde na SZIF také agenda spojená s mléčnými kvótami. „Počítali jsme, že nejpozději od poloviny letošního roku se začne zkoušet náběh evidence mléka od zemědělců a mlékáren. Zatím ale neexistuje program, který by toto sledování a vyhodnocování umožnil,“ upozorňuje Höck.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down