12.07.2000 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šílené krávy mohou být problém

Preventivní opatření proti šíření nemoci šílených krav (BSE) bude podle Státní veterinární správy(SVS) do budoucna velkým problémem, a to především kvůli likvidaci rizikových surovin. Vzhledem k tomu, že v ČR nebyl dosud zaznamenaný výskyt BSE, je však naděje, že ČR bude Evropskou unií zařazena do skupiny s nulovým výskytem BSE a minimálním rizikem. Uvedl to tiskový mluvčí SVS Josef Duben.

V případě zařazení mezi nerizikové státy by se ČR netýkalo opatření, podle něhož je nutný separovaný sběr a svoz nervových tkání, tj. mozků, páteří a uzlin u veškerého skotu, ovcí a koz v zemi, dále jejich zpracování na moučku a spálení. "V případě výskytu BSE je nezbytné spálit celá těla postižených zvířat.Anglie a Francie tato preventivní opatření už přijala a v celé EU bude platit od 1. dubna příštího roku. V ČR zatím neexistuje legislativní dopad na soukromé asanační podniky a neexistuje ani žádná spalovna, uvedl Duben. Také není jasné, kdo by tato opatření hradil. Zástupci SVS kandidátských zemí na setkání 7. července v Košicích uvedli, že požadavky na kandidátské země v oblast veterinární a zemědělské legislativy jsou velmi tvrdé a někdy sezdají být tvrdší než na členské země. Kandidátské země chtějí,aby EU vyřkla jasně, co všechno požaduje a pokud možno bez měnících se dodatků," dodal Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down