Silný vítr na přelomu roku polámal asi pět stovek stromů v Boubínském pralese

Silný vítr na přelomu roku polámal asi pět stovek stromů v Boubínském pralese na Prachaticku. Popadané stromy poškodily i plot kolem rezervace. V tiskové zprávě o tom informovala Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, které jsou správcem území. Poškozené stromy musí podle rozhodnutí Správy CHKO Šumava, v níž se prales nachází, zůstat na místě.

"Jde o souše, ale taky mnoho zdravých smrků, které se na jaře stanou atraktivní pro kůrovce. Vzhledem k tomu, že v národní přírodní rezervaci téměř nesmíme proti škůdcům zasahovat, obávám se kůrovcové gradace," uvedl ředitel boubínského lesního závodu Lesů ČR Miloš Juha.

Cesty jsou bezpečné

Dodal, že prosincový vítr poškodil jen některá místa Boubína. Jde především o centrální část, do které má veřejnost vstup zakázán. Ostatní cesty jsou bezpečné. K Boubínskému jezírku, jež se nachází v jádru pralesa, se návštěvníci dostanou po náhradní trase s povalovými chodníky a mostkem, kterou tam Lesy ČR loni vybudovaly za půl milionu korun.

Boubínský prales je třetí nejstarší přírodní rezervace v České republice. Vyhlášena byla v roce 1858. Boubínský prales tvoří kombinace buku, smrku a jedlí a je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů. Rozkládá se na území 666 hektarů. Bezzásahová plocha v jádrové oblasti pralesa se v roce 2020 rozšířila zhruba o 55 hektarů. Dosáhla tak výměry 139 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down