04.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situace na polích na jižní Moravě je díky deštivému únoru dobrá

Na jižní Moravě letos téměř nesněžilo, i přesto je však díky deštivému únoru situace s vodou poměrně dobrá. Zemědělci také odhadují, že deštivý únor neprospěl přemnoženým hrabošům. Čekají na oteplení, až se jejich aktivita zvýší a teprve poté se ukáže, do jaké míry teplou zimu přežili. Někteří sedláci zatím stihli již přihnojovat ozimé porosty, ale s jarními pracemi čekají spíše až na druhou polovinu března a také na to, až oschnou pole, vyplývá z jejich odpovědí.

Zemědělci s obavami sledovali rozšiřující se sucho v lednu, kdy téměř nepršelo ani nesněžilo. Únor byl však na srážky bohatý, což pokračovalo i v prvních březnových dnech. Za pondělí a úterý už napršelo dohromady asi 20 milimetrů. "Je to jako živá voda pro rostliny, které už jsou na poli," řekl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel Zdeněk Rechtik. Podle předsedy Agrospolu Knínice Ladislava Menšíka bylo v únoru v potocích více vody. "Lepší představu si uděláme příští týden, kdy budeme sázet višně a budeme vrtat do 30 až 40 centimetrů. Na to, že nebyl sníh, tak to není tak špatné," řekl Menšík. Hraboši se během zimních měsíců stáhli. "Letos jsem zatím neviděl ani jednoho, i když díry na poli jsou a v ozimé pšenici jsou vidět kruhy tam, kde hraboši řádili," řekl Rechtik. Možná podle něj také pomohlo kladení jedu do děr na podzim. "Uvidíme, jak to bude vypadat na jaře, ještě nás bude boj s hraboši asi něco stát," řekl Rechtik. Teplá zima mohla nahrát i dalším škůdcům, různým plísním či hmyzu, ale zatím je příliš brzy na to, aby se projevili. "Každý rok zasílám letorosty ze sadů odborníkům, kteří nám řeknou, co na větvičce je, jací škůdci. Teprve dostaneme výsledky, tak uvidíme," řekl Menšík. I když zima letos prakticky ani nepřišla, jaro zatím nijak intenzivně nezačíná. V Olbramkostele začnou jařiny sít nejprve v polovině března, v Knínicích vyjíždějí obvykle mezi 20. a 25. březnem. Jihomoravští zemědělci však mají mnohem víc práce při setí na podzim než na jaře. Kvůli sušším rokům sázejí mnohem více na ozimy, protože trpí jarním suchem méně než jařiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down