05.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situaci na trhu s mlékem dnes komplikují hlavně opožděné platby za mléko a rostoucí dovozy

Schválení pravidel regulace trhu s mlékem na celý letošní rok přispělo po loňských problémech ke zklidnění situace. Shodli se na tom účastníci besedy u kulatého stolu, kterou dnes pořádal týdeník Zemědělec. Jako hlavní potíže, které jsou v současné době na trhu s mlékem, diskutující označili opožděné platby za dodané mléko, což je ale případ jen některých mlékáren, a také dovozy mléčných výrobků, které se proti předchozím letům významně zvyšují.

Miroslav Jirovský, předseda Svazu zemědělských družstev a společností, upozornil, že už v minulém roce vzrostl dovoz proti roku 1998 o padesát procent. „Za letošní první čtvrtletí je již nárůst o dalších 33 procent,“ upřesnil. Podle Michala Němce, ředitele Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM), letos dovozy mléčných výrobků překročí 200 milionů litrů, zatímco loni dosáhly zhruba 160 milionů litrů a v předcházejících dvou letech se pohybovaly jen mírně nad 100 mil. litrů. „Stát by měl tyto dovozy urychleně řešit,“ zdůraznil Němec. Možností, jak případně omezit import mléčných výrobků, však naše republika mnoho nemá, namítl Josef Vrzáň z MZe. V tom ho podpořil Jiří Burdych z odboru evropské integrace MZe: „Při zvyšování celních sazeb ČR mnoho prostoru nemá. Stejně nemůžeme ovlivnit subvencování exportů, jimiž EU podporuje dovoz mléčných výrobků také k nám.“
Diskutující nyní považují především za nutnou restrukturalizaci a modernizaci mlékárenského průmyslu. Potřebu snížení zpracovatelských kapacit připouští Němec z ČMSM. Jak dodal, řada provozů je u nás plně srovnatelných s evropskými, u mnoha ale modernizace pokulhává. Technologický posun, jaký nastal u 50 až 70 procent chovatelů, nedoprovází podle Pavla Novotného z představenstva Agrární komory ČR žádoucí změna na straně zpracovatelů. Také Jiří Motyčka, ředitel Svazu chovatelů holštýnského skotu, spatřuje zásadní problém u zpracovatelů, který mnohdy pramení ze špatné privatizace mlékáren. Za hlavní problém z hlediska chovatelů označil současnou konstrukci nákupní ceny mléka, kdy odběratel neplatí podle kvality.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down