27.05.2002 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skandál na německém trhu bio-potravin

Německé výrobce biologicky čistých potravin postihl o víkendu těžký skandál, který se během dneška ještě prohloubil. Jeden z výrobců "biologicky čistého" drůbežího masa v Dolním Sasku totiž už loni v prosinci odhalil v odebírané krmivové "bio-pšenici" stopy rakovinotvorného herbicidu Nitrofen, ale v zájmu neohrozit prodej své produkce nic nenahlásil. Informují o tom dnes německá média.

Německá veřejnost byla o případu informována teprve o víkendu a sanitární orgány mezitím zjistily, že postižené krmivo odebíraly "stovky biofarem po celém Německu". Jde o několik set tun kontaminovaných obilnin a dalších výrobků z nich, vyráběných v Dolním Sasku ze surovin dodávaných z Braniborska. Drůbež, vejce a další výrobky vyprodukované na bázi zmíněného krmiva byly prodávány po celém Německu pod značkami "Bioland" a "Naturland". Množství pesticidu zachyceného v surovinách sice neohrožovalo přímo lidské zdraví, ale citelně poškodilo princip "bio". "Celé odvětví bio-potravin je zdiskreditováno," prohlásila ministryně zemědělství zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Bärbel Höhnová. Zatím není zřejmé, jak se pesticid do obilného krmiva dostal. zda se tento prostředek zakázaný v celé EU na obilniny dostal do kontaktu s obilím ve starých zásobnících kontaminovaných z minula (z dob před zákazem Nitrofenu), nebo zda se pesticid dostal do Německa později. Podle listu Tageszeitung však mohlo být kontaminované obilí používáno koncem loňského roku i pro výrobu dětské výživy, příslušná firma však rozhodně dementovala, že by v jejích přesnídávkách mohly být stopy Nitrofenu. Předseda braniborského rolnického svazu Dieter Nieschke deníku Berliner Morgenpost potvrdil, že státní kontroly jakosti a čistoty jsou u bioprodukce velmi přísné, případ si ale vysvětluje tak, že "ve hře jsou tady příliš velké peníze", protože "zákazníci reagují velmi citlivě už jen při pouhém podezření".

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down