Skauti a skautky za tři měsíce pomohli v Krkonoších odkornit více než 200 metrů krychlových stromů napadených kůrovcem. To odpovídá přibližně dvěma stovkám vzrostlých stromů. V Krkonošském národním parku (KRNAP) se od června vystřídalo přes 100 různě početných skautských skupin. Sdělili to zástupci Správy KRNAP. Krkonoše se kvůli přemnožení lýkožrouta smrkového neboli kůrovce nacházejí ve vážné situaci. Správa KRNAP na odkorňování pokácených stromů nemá dost sil, proto letos požádala skauty o pomoc.
Ústředí českých skautů v květnu vyzvalo své členy starší 15 let, aby v Krkonoších pomohli s přemnoženým lýkožroutem smrkovým, a označilo pomoc za nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. "Velmi si ceníme ochoty skautů a jejich pomoci krkonošským lesům. Loupání kůry z napadených stromů je mimořádně náročná práce," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
V Krkonoších se lesníci snaží šíření lýkožrouta smrkového v nepřirozených smrkových monokulturách brzdit také vyhledáváním jeho ohnisek, okamžitým kácením napadených stromů a jejich odstraněním z lesa. "Pokud není možné je odstranit, tak je nutné je odkornit na místě. Právě s tím nám skauti pomáhali," uvedl vedoucí oddělení péče o lesní ekosystémy Správy KRNAP Zdeněk Čermák.
Nejhorší situace je ve východních oblastech hor, kde lze místy hovořit o kůrovcové kalamitě. Celoplošně správa parku hovoří o zvýšeném výskytu kůrovce. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. K nejpostiženějším oblastem východních Krkonoš patří jižní svahy Černé hory, Špičák nad Temným dolem, Dlouhý hřeben nebo Červená hora.*