12.08.2002 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skladní listy přinesou peníze

Finanční potíže, z nichž mají zemědělci nyní takový strach, mohou překlenout i s pomocí skladních listů, či lépe úvěrů, které některé banky poskytují na tyto cenné papíry. Pěstitelům bez vlastního skladování se nabízí možnost využít veřejných skladů a s prodejem úrody vyčkat na příhodnější ceny, než jaké jsou ve žních. Skladní listy ale určitě nebudou záchranou pro každého.

Pěstitelé mohou svou produkci uložit v některém z 35 uznaných zemědělských veřejných skladů, které disponují celkovou kapacitou 167 500 tun. V minulé sezóně, která byla premiérou pro tento finanční nástroj uplatňovaný podle nového zákona (č. 307/2000 Sb. o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech), jej přímo prvovýrobci využili jen okrajově. Mnohem aktivnější byly některé obchodní firmy.
Jak připomíná Josef Zedník, inspektor veřejných skladů z ministerstva zemědělství, kapacita těchto certifikovaných skladů byla po loňské sklizni naplněna přibližně z poloviny. „Skladní listy byly vydány na zhruba 77 tisíc tun zboží, především řepky, krmné pšenice a kukuřice,“ doplnil. Do odvětví tak díky tomuto finančnímu instrumentu přišlo přes 230 milionů korun, odhaduje Zedník.
Nejvstřícněji se zatím k financování zemědělských skladních listů postavil bankovní dům Raiffeisenbank. Úvěry jištěné cennými papíry vystavenými na uložené zrno poskytovala ve značné míře také ostravská Union Banka, velmi opatrně pak Komerční banka.
„Dá se říci, že financování skladních listů pro sklizeň roku 2001 bylo úspěšné, přestože to byla první zkušenost s tímto druhem cenných papírů,“ hodnotí Irena Šimková z Raiffeisenbank. Upřesnila, že tento ústav profinancoval za období od loňského května do letošního června 176 milionů korun. Z jednotlivých druhů komodit tvořila největší podíl řepka – 29 300 tun, pšenice nepotravinářská 9500 tun, kukuřice 6500 tun a malé množství krmný ječmen - 1000 tun. Od počátku letošního roku registruje Raiffeisenbank podle Šimkové větší zájem ze strany ukladatelů o toto financování.
Také Josef Zedník očekává, že letos bude mezi zemědělci o skladní listy větší zájem než loni. Zřejmě je ale většinou budou opomíjet ti, kteří mají vlastní skladovací kapacity. Zemědělci totiž musí počítat s tím, že za skladování a manipulaci s obilím, řepkou či jinými komoditami musí skladovateli zaplatit.
Během krátké doby by podle Zedníka měla být schválena novela vyhlášky k zákonu o skladních listech, čímž se rozšíří sortiment komodit, na něž lze vystavit tyto cenné papíry, o lněné semeno a lněný stonek přadný. „Reagujeme na přání pěstitelů,“ poznamenal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down