14.08.2000 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skladní listy spíš pro příští sklizeň

Zákon o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech, který začátkem srpna schválil Senát, už čeká jen na podpis prezidenta. Zveřejněním ve Sbírce zákonů pak vejde v platnost. Celá legislativní procedura se uspíšila díky poslanecké iniciativě. Cesta vládní předlohy by byla mnohem zdlouhavější. Ani tak už ale zemědělci skladní listy letos zřejmě moc nevyužijí, protože valnou část sklizně budou mít prodanou.

Určitou dobu potrvá, než ministerstvo zemědělství vydá oprávnění zemědělským veřejným skladům. Zákon ukládá, aby tak učinilo do 60 dnů od doručení žádosti. Provozovatelem těchto skladů může být podle zákona právnická osoba s minimálním základním jměním 30 milionů korun. Další požadavky na veřejné sklady, zejména technického charakteru, upřesní vyhláška MZe. Ta se ale teprve připravuje. Jak nám potvrdil Karol Peša, který se za MZe podílí na přípravě vyhlášky, začalo se na ní pracovat zhruba před měsícem. „Chceme, aby byla dokončena co nejdříve, asi do závěru srpna,“ uvedl. Kdy bude vyhláška, která musí projít meziresortním připomínkovým řízením, hotová, však nedokáže odhadnout. Vyhláška má přesně stanovit, jaké plodiny se budou moci ve veřejných skladech uchovávat. Podle našich informací se uvažuje o deseti komoditách, ale například u potravinářské pšenice se mají rozlišovat alespoň dva druhy podle kvality. Třicet tun je navrhované minimální množství, na které bude možné vystavit skladní list.
Viceprezident Agrární komory ČR Josef Kubiš lituje, že se skladní listy nedočkaly právní úpravy již dříve, aby je pěstitelé využili pro letošní sklizeň. „Je to škoda, protože zrovna letos by nám pomohly. Sklizeň by se dala uskladnit a nebyli bychom odkázáni na obchodníky a fond tržní regulace, které nemůžeme donutit, aby zvedli výkupní cenu na přijatelnou úroveň,“ říká Kubiš. Také předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec míní, že zákon z pohledu letošní sklizně přichází pozdě. Skladní listy ale nepovažuje za všelék. „Je to náhražka hotových peněz. Mnohem lepší by bylo, kdyby skladní listy nikdo nepotřebovat a mohl fungovat za hotové peníze,“ poznamenává.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down