21.07.2005 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skladováním brambor do léta a reklamou lze zvýšit odbyt v tuzemsku

Na poklesu ceny brambor, která je v tomto období zřejmě nejnižší za mnoho let, se kromě starých zásob z loňské rekordní sklizně podílejí levné dovozy z Evropské unie a Egypta. Proto zemědělci společně se zpracovateli chystají kampaň, která má zvýšit zájem českých zákazníků o domácí brambory a výrobky z nich. O podpoře budou jednat s ministerstvem zemědělství, uvedl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák.

Čeští bramboráři dostávají za kilogram brambor nejvýš 2,60 koruny, což je proti minulému roku zhruba polovina. Jejich postavení by mohly zlepšit nové sklady, které uchovají produkci ze staré sklizně až do léta.
Podle Nováka umožnily sklady zemědělcům v unii prodávat loňské brambory v dobré kvalitě i v červenci, zatímco tuzemské dodávky kvalitních konzumních brambor v květnu a červnu jsou naprosto ojedinělé. Pokud čeští farmáři sklady nezlepší, budou domácí spotřebu část roku pokrývat jen dovozy, upozornil. Přitom české brambory jsou podle jeho názoru chuťově lepší než ze zahraničí. Možná i proto, že se používá méně hnojiv, dodal ředitel Zemědělské a.s. Havlíčkova Borová Jiří Zvolánek. Sklad ze starého kravína levně vybudovala zemědělská společnost v Havlíčkově Borové. V paletách uskladní až 550 tun brambor. Kvalitu bez potíží udržela do června. Podnik letos stejně jako loni bramborami osázel 200 hektarů z 1350 hektarů orné půdy a má i technologie na odstraňování kamenů na polích. Přesto se příští rok chystá plochy snížit. Pro konzumní odrůdy má odbyt u zpracovatelů. Omezí sadbu, po níž byla nižší poptávka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down