08.11.2004 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklady jsou rychle plné

Nabídky obilí na intervenční nákup, podané od pondělí 1. listopadu do čtvrtka, téměř zaplní vyhrazené skladovací kapacity. Státní zemědělský intervenční fond nákup zvládne, ujistil minulý týden jeho ředitel Jan Höck shromáždění ve Žďáru nad Sázavou.

Fond má podle Höcka zajištěné skladování na 379 tisíc tun obilí, přitom nabídky za tři dny už dosáhly 351 tisíc tun. Z toho 303 tisíce tun tvoří takzvané loco nabídky, tedy obilí, které už leží v intervenčních skladech.
„Letošní sklizeň zatím mimo poklesu cen přispěla k výraznému omezení obchodování a ke zhoršení cash-flow v podnicích. Naší nadějí je intervenční nákup,“ konstatoval předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Jeho místopředseda Oldřich Vašina vyzval všechny zájemce, aby do 10. listopadu podali své nabídky a vědělo se, kolik obilí je třeba přes fond zobchodovat.
„Počínaje prvním dnem následujícího měsíce, kdy byla učiněna nabídka, bychom měli do čtyř měsíců obilí vykoupit,“ upozornil ředitel SZIF na důležitý termín. Se zvláštním důrazem ovšem vypíchl slova „měli bychom“ s dovětkem „pokud budou vytvořeny všechny podmínky a hlavně skladovací kapacity“.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas odmítl názor, že si stát neví s nadúrodou rady. „Evropská unie je ochotna pomoci řešit nedostatek skladovacích kapacit nabídkou v okolních zemích. Požádali jsme také o příspěvek na dražší dopravu k přístavu vzhledem k tomu, že nemáme moře,“ připomněl. „Neuvažujeme v tuto chvíli o státní pomoci, protože to není v souladu s principy společné zemědělské politiky unie,“ poznamenal ministr.
Prodávající by měli pečlivě vyplňovat nabídkové formuláře. Vyzval je k tomu ředitel SZIF a upozornil na velkou chybovost. „Nabídky pak musíme vracet k opravám,“ dodal s tím, že vyřizování žádosti se pak protahuje. Fond má pět dní na to, aby podanou nabídku zkontroloval. Každý by si měl podle Höcka také pozorně prostudovat obsáhlé obchodní podmínky, které popisují veškeré náležitosti, včetně sankcí za nedodržení postupu. Platbu fond uskuteční do 35 dnů po vydání závěrečného osvědčení o tom, že veškeré dodané zboží přijal.
Státní zemědělský intervenční fond bude každý týden zasílat Evropské komisi hlášení o stavu nákupu. „V něm oznamujeme, jaká byla v uplynulém týdnu nabídka, jaké množství obilí se naskladnilo a kolik volných skladovacích kapacit zbývá,“ uvedla mluvčí SZIF Jitka Sluková. Jak dodala, komise se může ještě individuálně dotazovat na další fakta.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down