26.09.2014 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň brambor nabrala zpoždění

Sklizeň brambor na Vysočině nabrala skoro dvoutýdenní zpoždění. Kvůli deštivému počasí se protáhly žně a zemědělci nemohli na brambory přejít včas a s plným nasazením. I teď je z polí často vyhání déšť. Podle odhadu tajemníka Ústředního bramborářského svazu ČR Josefa Králíčka zbývá na tradičně bramborářské Vysočině v brázdách ještě více než polovina hlíz. Výnos je dobrý, farmáři ale prodávají brambory za nízké ceny. Přispěl k tomu vyšší dovoz koncem jara.

Do České republiky plynuly levné brambory z loňské sklizně hlavně z Francie, které nemohli tamní pěstitelé prodat v Rusku. "Teď dovozy nejsou na pořadu dne, dovozce by na tom obchodu nevydělal," řekl Králíček. Čeští pěstitelé prodávají kilogram volně ložených brambor na balicí linky za dvě až 2,50 Kč, proti stejnému období vloni to je poloviční částka. Podle Králíčka by se měly lépe prodávat uskladněné brambory zkraje příštího roku. Na některých farmách si mohou lidé koupit kilogram brambor za pět korun, za podobné peníze nabízely brambory v akci i některé supermarkety. Pokles cen však podle Králíčka pomáhá oživit poptávku u spotřebitelů. "Což nás těší," podotkl. Na Vysočině letos brambory rostly na 8540 hektarech polí, což představuje přes třetinu bramborových polí v zemi. Hlavní sklizeň na Vysočině začala tento měsíc. Jejím protahováním se zvyšuje riziko ranních mrazíků, které mohou produkci poškodit. "Každý se teď snaží dostat brambory co nejrychleji z pole do skladů," uvedl Králíček.
Loňská sklizeň brambor v Česku byla nejnižší za desítky let, průměrný hektarový výnos činil jen 23 tun. Podle odhadu Českého statistického úřadu k 15. srpnu by tento rok mohli farmáři sklidit z hektaru kolem 27 tun. Někde vozí z polí i 30 tun. "V porovnání s pětiletým průměrem je výnos lepší, ale není nijak rekordní," podotkl Králíček. Kvůli dlouhodobému snižování rozlohy bramborových polí není Česko soběstačné v produkci brambor už několik let, což bude platit i po této sklizni.
V ČR letos brambory zabíraly 23 992 hektarů polí. V rámci společné zemědělské politiky platné do roku 2020 byly brambory, stejně jako ovoce a zelenina, zařazeny mezi takzvané citlivé komodity. Na podporu pěstování konzumních brambor je pro rok 2015 vyčleněno 50 milionů korun. Je to nová podpora, dosud mohli dotaci čerpat jen pěstitelé škrobárenských brambor. Bramborářský svaz si od této podpory slibuje to, že pěstování brambor na jídlo nebude dál klesat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down