Sklizeň brzdí deště

Žně v České republice v posledním týdnu kvůli dešťům výrazně zpomalily a u obilnin i řepky zaostávají za loňskem. Nyní je sklizena více než čtvrtina ploch obilnin a 48,8 procenta ploch řepky. Loni touto dobou to byla skoro třetina ploch obilnin a 68,1 procenta ploch řepky. Uvedlo to dnes ministerstvo zemědělství. Výnos obilovin se proti předchozím odhadům zvýšil na 5,92 t/ha, a je stejný jako loni, kdy byla rekordní sklizeň.

Zatím je sklizeno 2,053 milionu tun obilovin, což je o 420 300 tun méně než loni. Nejpomaleji postupují žně v Karlovarském kraji, kde je sklizena třicetina ploch obilnin a zhruba třetina ploch řepky. Sklizeň zaostává také v Pardubickém a Libereckém kraji. "Naopak tradičně nejrychleji probíhají žně v Jihomoravském a ve Zlínském kraji," uvedlo ministerstvo. V těchto krajích se farmáři blíží polovině žňových prací. "Sklizeň se přesunula do regionů, které neměly problém s vodou," vysvětlil zvyšující se výnosy předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Jižní Morava, kde se tradičně začíná sklízet nejdříve, byla suchem postižena nejvíce. Podle něj by tak letošní úroda mohla být nakonec dobrá. U konce je již sklizeň ozimého ječmene, u kterého je výnos 5,43 t/ha, tedy o 0,15 t/ha meziročně nižší. Ozimá pšenice má o 0,15 t/ha vyšší výnos než loni a činí 6,3 t/ha. Průměrné výnosy řepky se snížily na 3,4 t/ha. Loni touto dobou činily výnosy 3,98 t/ha.

Podle červnového odhadu Českého statistického úřadu by úroda obilovin letos měla meziročně klesnout o 14,1 procenta na 6,815 milionu tun. Úroda řepky by se měla meziročně snížit o pětinu na 1,202 milionu tun, o skoro šest procent se snížila i plocha, na které byla zaseta. Osevní plochy základních obilnin zůstaly stejné, očekává se ale nižší výnos, i kvůli suchu, které v posledních měsících trvalo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down