16.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň bude vyšší

Přestože klima v jarních měsících tomu příliš nenasvědčovalo, podle prvních odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) by letošní sklizeň základních obilovin měla meziročně stoupnout o 5,8 procenta na 6,102 milionu tun. U řepky se předpokládá zvýšení sklizně o 103 tisíc tun, což představuje meziroční vzestup o 11,7 procenta.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba upozornil, že letos se sice očekává meziroční zvýšení úrody, ale minulý rok byl z pohledu produkce jedním z nejhorších v historii. „V možnostech českého zemědělství je výroba sedmi a více milionů tun obilí,“ uvedl. Na druhou stranu podle svých slov počítal s tím, že dopad jarního sucha na úrodu bude větší. „Ukazuje se však, že půjde pouze o regionální záležitost,“ poznamenal.
Právě kvůli teplému jaru vyjely letos kombajny do polí asi s 14denním předstihem. V posledních dnech však podle zemědělců práce brzdily deště, které navíc poškozovaly zralé porosty. Zatím podle ministerstva zemědělství (MZe) farmáři sklidili devět procent z 1,46 milionu hektarů obilovin. Dosavadní průměrný výnos je 4,14 tuny z hektaru. Podle odhadu ČSÚ by měl letos stoupnout z loňských 4,03 na 4,19 tuny z hektaru.
Nejdále podle MZe pokročily žně ozimého ječmene, kde je sklizeno více než 70 procent ze 130 tisíc hektarů. U dalších obilovin se pohybují kolem pěti procent výměry. Výnos u jarní pšenice a ozimého ječmene jsou výrazně vyšší než loni. U ozimé pšenice a jarního ječmene, je naopak dosavadní produkce z hektaru asi o desetinu nižší. Podobně je tomu u tritikale, kde jsou ale žně na úplném začátku. Z 338 tisíc hektarů řepky je sklizeno asi 12 procent. Výnos 2,87 tuny z hektaru je o pět procent nižší než loni.
Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský míní, že předpokládaná sklizeň obilí je průměrná. i když se zřejmě projeví značné regionální rozdíly. Například zemědělci v Královéhradeckém kraji, kteří posekali již dvě třetiny ploch ozimého ječmene, uvádějí, že dosavadní hektarový výnos proti loňskému roku stoupl asi o 30 procent a činí 5,7 tuny z hektaru. „Přestože jsou výnosy ječmene meziročně vyšší, žádný rekord ani katastrofu nečekáme. Loňský rok byl totiž výnosově podprůměrný,“ míní ředitel hradecké agrární komory Jindřich Fryš.
Ve středních Čechách se zatím průměrný hektarový výnos pohybuje kolem 4,5 tuny. Kvalita zrna je však horší, protože ji poznamenalo jarní sucho, řekla Dagmar Mocová ze středočeské agrární komory. Podle ředitele Agrární komory Chrudim Václava Kroutila výnosy zatím vypadají slibně a. budou nejspíš oproti loňsku lepší. „Sklizeň však mohou zkomplikovat deště, které nastaly,“ doplnil. Ředitel Okresní agrární komory Olomouc Miloš Porč poznamenal, že na Olomoucku mají zatím sklizeno 94 procent ozimého ječmene, sklizeň ostatních plodin je v plenkách. Dosavadní výnos činí 5,79 tuny z hektaru, vloni byl konečný průměrný výnos 3,4 tuny. Řepky olomoučtí sklidili 24 procent při průměrném výnosu 3,88 tuny z hektaru, loni činil 3,41 tuny z hektaru.
Podle ČSÚ se na očekávané letošní vyšší sklizni základních obilovin podílí i mírné zvýšení osevních ploch. Ty se vzrostly proti loňsku o 1,8 procenta. U nejrozšířenější obiloviny, ozimé pšenice, statistici předpokládají úrodu 3,602 milionu tun, což je ve srovnání s loňskem nárůst o 9,2 procenta. Její plocha vzrostla o 4,2 procenta a výnos se odhaduje na 4,8 tuny z hektaru, meziročně se tak zvýší o 4,8 procenta. Celková produkce pšenice, včetně jarní pšenice, se má zvednout o 9,5 procenta na 3,84 milionu tun. Druhé nejpěstovanější obiloviny, jarního ječmene, se podle odhadů ČSÚ sklidí 1,21 milionu tun, to znamená o pětinu méně než vloni. Důvodem je úbytek osevní plochy o 13,3 procenta i snížení průměrného výnosu o 7,6 procenta na 3,28 tuny z hektaru. Celková produkce ječmene, včetně ozimého, klesne o 7,5 procenta na 1,75 milionu tun. Stoupnout by ale měla produkce žita, kterého se dle odhadu sklidí 152 tisíc tun. Jeho osevní plocha se rozšířila o téměř 67 procent a předpokládaný průměrných výnos 4,04 tuny z hektaru je meziročně vyšší o pětinu. Statistici připomínají, že pokles sklizně této plodiny mezi lety 2005 a 2006 činil 62 procent a letošní úroda nedosáhne úrovně roku 2005, kdy se sklidilo 197 tisíc tun. Sklizeň triticale by se měla činit 200 tisíc tun. Přes zvětšení osevní plochy o 22 procent a zvýšení předpokládaného průměrného výnosu o čtvrtinu v porovnání s loňskem se však na úroveň roku 2005, kdy představovala 255 tisíc tun, nevrátí. U řepky je vzestup odhadované sklizně dán zvětšením osevní plochy o 15,5 procenta. Průměrný hektarový výnos by měl však klesnout o 3,3 procenta na 2,91 tuny.
Veleba doplnil, že proti loňsku výrazně stoupy ceny obilí. Potravinářská pšenice se prodává i za více než 4000 korun za tunu a ceny krmného obilí se pohybují kolem 3600 korun. Tento nárůst přinese podle něj zákonitě zdražení i produktů živočišné výroby.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down