27.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň chmele se nachází asi v první polovině

První podniky v Žatecké oblasti vstoupily do sklizně chmele již v pondělí 16. 8., většina podniků pak začala sklizeň v průběhu minulého víkendu 21. až 22. srpna, poslední střediska pak ve středu 25. srpna. V Tršické chmelařské oblasti začaly první podniky s česáním chmele 19. 8, a poslední rozběhly sklizeň ve středu 25. 8.
Po příznivém průběhu počasí v první polovině vegetace přišel velký srážkový deficit, který trval od druhého týdne července až prakticky do začátku sklizně. Chmelové rostliny jsou tedy dobře narostlé a nasadily také velmi dobře na květ. Vzhledem k nedostatku vláhy zůstaly hlávky většinou velmi drobné. Tato skutečnost se významně promítá do dosahovaných výnosů, a to především v Žatecké a Úštěcké oblasti.
Vzhledem k tomu, že se většina podniků nachází teprve v první polovině sklizně a nebylo dosud zváženo ještě mnoho usušeného chmele, je obtížné celkovou produkci přesně odhadnout. V současné době lze předpokládat, že se celkový průměrný výnos v České republice nebude příliš odchylovat od dlouhodobého průměru, tedy dosáhne asi jedné tuny z hektaru. Informoval o tom Zdeněk Rosa ze Svazu pěstitelů chmele ČR.

Pokud se podíváme na jednotlivé oblasti, uvedl Rosa, tak lepší než průměrné výnosy lze očekávat pouze v Tršické oblasti, kde na většině ploch dorostly hlávky proti například Žatecké oblasti do normální velikosti. Má mnoho velmi pěkných porostů, které slibují vysoké výnosy, což je dáno také větším podílem nových odrůd v této oblasti.
U většiny podniků lze podle Rosy očekávat ukončení sklizně o prvním zářijovém víkendu, některé podniky s větším podílem nových odrůd s pozdější zralostí (jako např. účelové hospodářství Chmelařského institutu, Stekník) očekávají ukončení sklizně až o týden později.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down