Sklizeň chřestu letos začala později než loni, nebyly slunečné dny

Sklizeň chřestu v Hostíně u Vojkovic letos začala zhruba o deset dní později než loni, nebyly slunečné dny. Nyní je ideální počasí. Export kvůli zvýšeným nákladům na dopravu nebude. Pracovníků má nyní společnost Český chřest dostatek, část vypadla, ale podařilo se najít další, řekl při oficiálním zahájení sklizně jednatel společnosti Jiří Šafář.

Chřest se bude letos v okolí Hostína sklízet zhruba ze 180 hektarů ploch. "Vlivem budoucnosti jsme šli dolů, o 20 hektarů jsme ponížili plochy," uvedl Šafář. Podle něj situaci pěstitelů komplikuje nejistota ohledně dotačních podmínek i odbytu, který značně ovlivňují obchodní řetězce. Společnost přímo letos zdražila jen o jednotky korun. Kilogram chřestu bude stát podle jakosti od 80 do 220 Kč.
V Hostíně také spouští jako jediní v České republice rozsáhlou produkci křenu. V posledních dvaceti letech jsou tuzemští zákazníci závislí na jeho dovozu. Sklízet by se letos mělo z asi 25 hektarů, příští rok by se farmáři rádi dostali podle Šafáře až ke 40 hektarům. "Rádi bychom se dostali na 30 až 50 procent českého dovozu," doplnil jednatel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down