17.04.2024 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň chřestu může zpomalit chladno

Aktuální sklizeň chřestu v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku může podle pěstitelů zpomalit nadcházející chladné počasí. Ceny pěstitelé drží třetí rok stejné, dopadá na ně ale tlak dovozové konkurence a růst nákladů a administrativy. Naopak jim pomáhá zájem zákazníků o českou zeleninu, která je čerstvější a často kvalitnější než dovezená. Novinářům to včera řekl jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář a předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská.

Sklizeň chřestu letos začala kvůli nadprůměrným teplotám brzy 

Sklizeň chřestu letos začala kvůli nadprůměrným teplotám proti předchozím rokům rekordně brzy, na začátku dubna. Vedle bílého chřestu přibyl tento týden v tuzemské nabídce zelený chřest, který dorůstá na světle. Celková plocha určená pro letošní sklizeň bude podle Šafáře přes 200 hektarů, avšak některá pole jsou mladší a některá starší a podle toho se na nich vyvíjí i výnosy. Pěstitelé se i v rámci rozlohy sklízených ploch přizpůsobují situaci na trhu, který z velké části ovlivňují prodejní řetězce. "Malý farmář si to prodá na farmičce, ale velký, aby udělal ten krok, potřebuje mít jistotu, dohodnutou smlouvu s řetězcem," vysvětlil Šafář. Prodejní řetězec má podle Šafáře přísná kritéria, která se v rámci ekologického režimu někdy obtížně dodržují. V režimu bez postřiků a bez využití některých prostředků proti škůdcům, které v jiných evropských státech farmáři používají, může být na rostlinách patrné poškození a právě kvůli estetické stránce je řetězec v některých případech odmítá. "(Řetězec) Chce, abychom byli eko, ale nesmí být vidět, že jsme eko," popsal situaci pěstitel. Ministerstvo zemědělství se podle ministra Marka Výborného snaží propagovat českou zeleninu, český chřest nebo i křen. "V loňském roce jsme oceňovali nejlepšího prodejce z řetězců, právě pokud jde o český chřest. A rád jsem tady slyšel zpětnou vazbu, že to skutečně pomáhá," řekl dnes Výborný a dodal, že klíčové ale je, aby se dařilo prostřednictvím národních a evropských dotací dostatečně podpořit i pěstitele citlivých komodit, jako je například chřest a další druhy zeleniny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down