Sklizeň cukrovky v Královéhradeckém kraji bude letos o desetinu nižší

Sklizeň cukrové řepy v Královéhradeckém kraji letos zřejmě meziročně klesne o deset procent na 691 tisíc tun. Důvodem je nižší hektarový výnos a také zmenšení ploch polí s cukrovkou. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně podzimních plodin k polovině září, který provedl Český statistický úřad.

Zemědělci v Královéhradeckém kraji tradičně patří mezi největší pěstitele cukrovky v zemi. Z regionu pochází zhruba pětina republikové produkce cukrové řepy. Větší plochy cukrovky budou letos sklízet jen farmáři ze Středočeského kraje.

Očekávaný pokles sklizně cukrovky v Královéhradeckém kraji je dán především snížením hektarového výnosu o 6,6 procenta na 63 tun. Plochy oseté cukrovou řepou letos v kraji meziročně klesly téměř o čtyři procenta na jedenáct tisíc hektarů.

Cukrovka z hradeckého regionu míří hlavně do cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku, který patří společnosti Tereos TTD z Dobrovice na Mladoboleslavsku, a je jediným na východě Čech. Po dobrovickém provozu s denní zpracovatelskou kapacitou 15 tisíc tun je meziříčský cukrovar s kapacitou až osm tisíc tun řepy druhým největším v zemi.

"Podle odhadů a testování vzorků, které provádíme už od srpna, předpokládáme, že to bude úspěšná kampaň, velmi srovnatelná s loňskou, výnos je jen mírně horší," řekl mluvčí společnosti Tereos TTD Jakub Hradiský. Společnost předpokládá, že České Meziříčí za 140 dní řepné kampaně vyrobí asi 140 tisíc tun cukru. V Dobrovici by výroba měla činit asi 210 tisíc tun. Firma se v současné době energetické krize snaží především využít meziříčský cukrovar, který má díky používání uhlí nižší náklady na energie než Dobrovice používající zemní plyn.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down