07.09.2004 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň jablek bude pod pětiletým průměrem

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ovocnářskou unií a ÚKZÚZ vydalo poslední odhad letošní sklizně jablek. Podle tohoto odhadu by se mělo sklidit 155,5 tisíc tun jablek a to je o 2 % méně než je průměr posledních pěti let a o 2 % více než byla sklizeň jablek v loňském roce.

Předpoklad sklizně jablek pro letošní rok je tak v průměru. Původní odhady sklizně v červnu a koncem července se příliš neliší od tohoto posledního odhadu. Bohužel nepříznivé počasí ovlivnilo kvalitu jablek. Výrazněji jsou letos výsadby poškozeny krupobitím ve většině pěstitelských oblastech. Rovněž se v některých oblastech začíná projevovat vláhový deficit. Naopak jarní vlhké počasí dávalo dobrý předpoklad pro rozvoj houbových chorob, jejichž zvládnutí byla problematické a za cenu zvýšených nákladů. Výrazně jsou houbovými chorobami (zejména strupovitostí) poškozeny aleje, neintenzivní sady a zahrádky, kde je většina úrody prakticky nepoživatelná. I z těchto důvodů lze očekávat vyšší podíl jablek, která budou muset skončit ve zpracovnách a to jak poškozené od krupobití od pěstitelů, tak od drobných zahrádkářů. Přesto předpokládáme dostatečné množství českých jablek pro zabezpečení plynulého zásobování tuzemského trhu do jarních měsících.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down