10.11.2005 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň jablek se letos o čtvrtinu sníží, kvalita je však dobrá

Nedostatek jablek českému trhu nehrozí. Meziroční snížení sklizně v tuzemsku zhruba o čtvrtinu lehce nahradí dovoz. Ve starých zemích Evropské unie se čeká průměrná sklizeň, v nových zemích se odhaduje pokles mezi deseti až 20 procenty, řekl tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík. Kvalita jablek je na rozdíl od minulých let výrazně vyšší.

Sady téměř nepostihly kroupy a srpen byl vláhově velmi příznivý. Podíl nestandardních jablek u nás letos tvoří jen asi pětinu, zatímco loni byl přes 55 procent. Kvalitních jablek pro zásobování trhu budeme mít dostatek," řekl Jiří Fišer ze Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku, které je největším producentem jablek v zemi.
Farmářské ceny jablek se nyní podle odrůdy a kvality pohybují mezi šesti až 11 korunami za kilogram a kopírují loňský rok. Na pultech obchodů se jablka obvykle prodávají do 20 korun za kilogram. Oproti minulý letům také výrazně stoupl prodej přímo u pěstitelů. Lidé, kterým se neurodilo na zahrádkách, se tam sami zásobují, Ludvík.
V rozšířené EU se ročně sklidí kolem deseti milionů tun jablek. Letošní očekávaná úroda v ČR ve výši 125 tisíc tun se tak na produkci unie bude podílet jen asi 1,25 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down