08.08.2002 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň ječmene končí

Počátkem tohoto týdne byla v ČR sklizena zhruba polovina z 1,523 milionů hektarů obilovin, což představuje asi 3,5 milionu tun obilí. Průměrný výnos 4,48 tuny z hektaru odpovídá přibližně loňské úrovni. Vyplývá to z informací, které MZe poskytlo Agrowebu.

Sklizena je už téměř celá výměra 144 tisíc hektarů ozimého ječmene, jehož výnos proti loňsku klesl ze 4,45 na 3,74 tuny z hektaru. Žně ozimé pšenice jsou asi v polovině. Z 836 tisíc bylo sklizeno 402 tisíc hektarů, přičemž průměrná produkce z hektaru se blíží loňské úrovni a činí 4,87 tuny. U ječmene jarního dokončili pěstitelé žně asi ze dvou třetin a jeho průměrný výnos je zatím vyšší, 4,35 tuny proti loňským 3,75 tuny z hektaru. Zhruba čtvrtina ploch je sklizena u triticale a žita, u pšenice jarní je to necelých 15 procent a u ovsa asi deset procent. Z 93 procent ploch je již také sklizena řepka, jejíž produkce činí 758 tisíc tun při poklesu výnosu na 2,42 z loňských 2,84 tuny z hektaru.
Minulý týden končily žně v Olomouckém kraji. Ve všech jeho pěti okresech je sklizen ozimý ječmen a takřka veškerá řepka. Pěstitelé si však stěžují na nižší výnosy, které zapříčinilo nepříznivé počasí. Pdle MZe jsou zde hektarové výnosy ozimého ječmen od 3,3 tuny na Přerovsku po 3,8 tuny na Prostějovsku. Také letošní výnosy řepky olejné hanácké zemědělce příliš nepotěšily. Nejvyšší jsou na Olomoucku (3,02 tuny) a Prostějovsku (2,9 tuny). V okresech Šumperk, Jeseník a Přerov se pohybují kolem 2,4 tuny.
V okrese Zlín zaznamenali u ozimého ječmene proti loňsku o 24 procent nižší výnosy. Zatím činily 3,3 tuny z hektaru. Zemědělci přisuzují horší úrodu suchému jarnímu počasí, ale také virové zakrslosti obilovin. Na plánovaných 3,8 tuny z hektaru se u ozimého ječmene nedostali ani na Vsetínsku, kde sklidili průměrně 3,1 tuny. To je minimálně o tunu méně než loni. Zhruba o 11 procent na 3,66 tuny klesly výnosy ječmenů na Uherskohradišťsku. Naopak nárůst hektarových výnosů zaznamenali podle ředitele kanceláře zlínské Okresní agrární komory Antonína Jakšíka na Zlínsku u jarního ječmene, a to o osm procent na 4,5 tuny.
Také v Moravskoslezském kraji se sklizeň řepky a ozimého ječmene chýlí ke konci. Malou část řepky zbývá sklidit na Novojičínsku, na Bruntálsku naproti tomu ještě zůstává na polích skoro polovina ozimého ječmene a pětina řepky. Průměrný hektarový výnos u ozimého ječmene činí v kraji tři tuny z hektaru, zatímco loni byl 4,9 tuny. Oproti loňsku klesl o procentní bod také výnos řepky na průměrných 2,6 tuny.
Ve středních Čechách zbývá z dvanácti okresů sklidit poslední plochy ozimého ječmene pouze na Berounsku. Do finiše se dostává také sklizeň řepky, kterou už sklidili ve třech okresech. Průměrný hektarový výnos u ozimého ječmene v kraji činí 4,7 hektaru, zatímco loni byl 4,53 tuny. V jednotlivých okresech se ale výnosy značně liší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down