Sklizeň na jižní Moravě byla dobrá

Přestože Břeclavsko a Hodonínsko zasáhlo letos ničivé tornádo, sklizeň obilí byla v Jihomoravském kraji dobrá. Uvedl předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček na jihomoravských dožínkách, které se konaly závěrem srpna v Kyjově. Zároveň předal ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi děkovný list za dlouhodobou podporu zemědělství a navýšení hladiny Novomlýnských nádrží.

Ministr poděkoval zemědělcům za celoroční práci. „Pokud jim chcete poděkovat vy, prosím, kupujte moravské, české a slezské potraviny. Máme být na co hrdi a já jsem hrdý na naše zemědělce, na to, co dokázali,“ prohlásil. Ředitel Regionálního odboru Brno Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Václav Říha připomněl, že fond má na starosti asi 300 titulů žádostí. „Letos se stalo něco, co nikdo nečekal. V jihomoravském kraji administrují 73 žádostí, které by vyřešily škodu po tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku,“ poznamenal. Přesto průměrné výnosy obilovin na jižní Moravě byly nejvyšší za posledních deset let. Zemědělci sklidili z hektaru 6,27 tuny díky dostatku vláhy pro ozimé plodiny, příznivé zimě i vlhčímu jaru. Kvůli deštivému srpnu končily žně v porovnání se suššími posledními roky se zpožděním, ale zářijové slunečné počasí nakonec umožnilo sklidit vše.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down