Sklizeň na Liberecku komplikují přeháňky a bouřky

Sklizeň obilí a řepky v Libereckém kraji nabírá zpoždění, zemědělci zatím posekali zhruba desetinu ploch, před rokem už bylo ve stejné době sklizeno zhruba 16 procent polí. Důvodem zpoždění jsou hlavně přeháňky a bouřky, které letošní sklizeň komplikují. Výnosy ale nejsou špatné, řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Podle informací ze Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF) se v kraji z hektaru sklízí v průměru 6,17 tuny obilí a 3,12 tuny řepky.

V jižních částech okresu Liberec v oblasti Svijan mají podle Teplého i rekordní výnosy. Ozimého ječmene tam z hektaru sklízeli i 8,7 tuny, to nikdy neměli. Výnosy se ale podle něj liší lokalitu od lokality, na lehčích písčitých půdách jsou nižší. Třeba na Frýdlantsku sklízejí podle něj z některých polí až sedm tun pšenice z hektaru. Výnosy řepky se pohybují jen kolem tří tun z hektaru. Loni to bylo lepší, navíc se kvůli vlhkosti začínají objevovat houbové choroby, dodal. Zatím je ale sklizeň na začátku. Méně sklizených ploch mají jen v Karlovarském kraji.

Na severu republiky začínají žně vždycky později, loni to bylo ještě horší, řekl Pavel Cihlář, který řídí rostlinnou výrobu v ZOD Brniště. Firma je největším chovatelem krůt a krocanů v ČR a chovatelem holštýnského černostrakatého skotu. Hospodaří zhruba na 2500 hektarech zemědělské půdy. Déšť zdržuje sklizeň, před dvěma lety jsme měli v polovině srpna hotovo, byly ale i roky, kdy se sekalo ještě v říjnu, poznamenal Cihlář.

Liberecký kraj není zemědělskou oblastí a zemědělská půda tvoří sotva třetinu z 316 000 hektarů jeho rozlohy. Loňská sklizeň patřila k nejlepším v posledních 15 letech – zemědělci sklidili 114 783 tun obilí a 20 170 tun řepky. Nejlepší sklizeň obilí zažil region v roce 2004, kdy zemědělci sklidili 132 325 tun obilovin. Nejvíc řepky se v kraji sklidilo v roce 2014, přes 22 970 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down