Sklizeň na Liberecku vypadá lépe než loni

Sklizeň obilovin a řepky v Libereckém kraji vypadá zatím lépe, než ještě v červnu zemědělci čekali. Uvedl to dnes Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Řepka dává kolem 3,2 tuny z hektaru, odhady přitom počítaly s výnosy kolem 2,77 tuny. Před rokem dosáhly průměrné výnosy řepky 2,81 tuny z hektaru a zemědělci celkově sklidili přes 17 tisíc tun. I kdyby se ale letos výnos udržel, sklizeň bude nižší - zemědělci oseli řepkou jen 5274 hektarů, což je o 13 procent menší výměra než loni.

„Dobře zatím vypadají ozimé pšenice, i když jejich sklizeň je teprve na počátku. Odhadujeme ale, že by se mohl průměrný hektarový výnos pohybovat kolem pěti až 5,1 tuny. Loni se sklízelo v průměru 4,9 tuny z hektaru,“ poznamenal Teplý. Z bezmála 11.000 hektarů ozimé pšenice bylo zatím sklizeno jen 150, průměrný výnos dosahoval 6,8 tuny z hektaru.
Nejdál je sklizeň ozimého ječmene. Pěstitelé už posekali 84 procent ploch s průměrným hektarovým výnosem 4,24 tuny, loni ale průměrné výnosy u ozimého ječmene dosáhly 4,53 tuny. „Na vině jsou holomrazy, kvůli kterým bylo nutné některé porosty na jaře zaorat, jinde je obilí řidší,“ vysvětlil Teplý. Kvalita obilí je ale podle něj dobrá, díky deštivému počasí je zrno větší. „Teď bychom jen potřebovali dva týdny bez deště, aby se dala pole sklidit,“ dodal Teplý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *