01.08.2017 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň obilí je za čtvrtinou, výnosy řepky jsou meziročně o pětinu nižší

Sklizeň obilí a řepky zpomalily bouřky a dešťové přeháňky. Je posečeno 28,3 procenta ploch obilnin a 41,5 procenta ploch řepky, loni bylo touto dobou zpracováno 62 procent ploch řepky, obilnin přibližně stejně. Průměrné výnosy řepky jsou o pětinu nižší než loni, činí 2,86 tuny na hektar. Uvedlo to na svém webu Ministerstvo zemědělství. Panuje podle něj obava, že obilí bude kvůli dešťům mít špatnou kvalitu.

Průměrný výnos obilovin je podle úřadu na dobré úrovni s 5,26 tuny na hektar, oproti loňskému roku jde ale o snížení o více než jednu tunu na hektar. Žně nejpomaleji postupují v Karlovarském kraji, kde je zatím sklizeno 3,8 procenta ploch obilnin a 1,3 procenta ploch řepky. Sklizeň také zaostává v Moravskoslezském a Libereckém kraji. Naopak tradičně rychle se seče na jižní Moravě a ve Zlínském kraji. U konce je prakticky sklizeň ozimého ječmene, jeho průměrný výnos 5,7 tuny na hektar je o 0,44 t/ha nižší než loni. Nejvýznamnější ozimá pšenice je sklizena ze čtvrtiny polí s výnosem 5,14 t/ha, což je o 1,39 t/ha méně než při loňské sklizni touto dobou. Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů Českého statistického úřadu klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, klesne podle odhadu o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down