Sklizeň obilí meziročně o 9,1 procenta nižší

Letošní úroda základních druhů obilovin bude podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 15. srpnu o 9,1 procenta nižší než loňská a bude činit 6,295 milionu tun. Oproti červencovému odhadu jde o snížení odhadu o 1,3 procenta. Podle ČSÚ bude nižší než loni také produkce brambor, cukrovky i řepky.

Statistici odhadují, že sklizeň brambor se oproti skutečné úrodě loňského roku sníží o 13,7 procenta a dosáhne 649 tisíc tun. Produkce cukrovky technické se očekává ve výši 2,99 milionu tun, o 1,3 procenta meziročně méně. Sklizeň řepky by měla podle srpnové prognózy dosáhnout 1,052 milionu tun, o 6,8 procenta méně než loni.
Kvůli nepříznivému počasí se žně v České republice stále protahují. Zemědělci mají podle posledních údajů ministerstva zemědělství sklidit ještě deset procent ploch obilí a posekat jedno procento řepky. Před rokem touto dobou bylo přitom obilí sklizeno již z více než 99 procent a sklizeň řepky byla skončena úplně.
K pondělku měli pěstitelé sklizeno 1,21 milionu hektarů obilí, jeho celkový výnos byl 5,82 milionu tun. Stejně jako ČSÚ i Agrární komora ČR předpokládá, že celková produkce bude letos nižší než loňská, a to zhruba o sedm až deset procent. Loni tuzemští farmáři sklidili 6,93 milionu tun obilí bez kukuřice na zrno, sklizeň přitom patřila z dlouhodobého hlediska k nadprůměrným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *