Již do druhé třetiny vstouply tento týden letošní žně. Podle údajů ministerstva zemědělství je sklizeno 39 procent z celkových 1,46 milionu hektarů. Průměrný výnos se přitom postupně zvyšuje a podle dosavadních výsledků činí 4,6 tuny z hektaru. Proti loňsku je to nárůst o 11 procent. Do finiše jde sklizeň řepky, kde je produkce z hektaru mírně vyšší než loni.
"Postup žní je velmi dobrý na to, že začala třetí dekáda července. S předchozími roky se to nedá srovnat," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba s tím, že práce mají zhruba 14denní předstih. Výnosy zatím překonávají očekávání komory. Na hodnocení sklizně je podle Veleby ještě brzy, ale asi bude vyšší, než odhadovala AK i Český statistický úřad. Podle prvního odhadu statistiků k 20. červnu by měla produkce základních obilovin meziročně vzrůst o 5,8 procenta na 6,102 milionu tun.
Veleba ale podotýká, že bude ještě záležet na počasí. Pokud by totiž přišly déletrvající deště, mohla by zralá zrna začít klíčit v klasech jako loni, čímž se úroda znehodnocuje. Zatím je však podle něj velmi dobrá kvalita potravinářského obilí. Problém je ale u sladovnických ječmenů, které často mají vyšší obsah dusíkatých látek, než sladaři potřebují.
Ceny obilovin jsou o 1000 i více korun vyšší než ve stejném období loni, uvedl dále šéf AK s tím, že například potravinářská pšenice stojí přes 4000 korun za tunu. Zemědělci tak získávají víc za rostlinnou produkci, ale na druhé straně to může podle Veleby působit potíže v živočišné výrobě. Pokud se nezvednou ceny živočišných produktů, mohou mít farmáři problém s růstem nákladů na krmné směsi, vysvětlil.