Sklizeň obilí se proti loňsku na Pardubicku sníží asi o tunu

V průměru asi o tunu méně z hektaru očekávají zemědělci na Pardubicku z letošní sklizně obilí ve srovnání s loňskem. Ředitel společnosti ZEAS Staré Hradiště Vladimír Řehounek zdůvodňuje pravděpodobný pokles výnosu z šesti na pět tun z hektaru horším průběhem počasí. Podle něj byly loňské výsledky mimořádné a mohou se opakovat zhruba jednou za dvacet let.

Podnik pěstuje obilí přibližně na 900 hektarech z 2200 hektarů orné půdy. Zbývající plochy zaplnily slunečnice, kukuřice a řepka, kde se ale letos očekávají potíže. Letošek bude podle Řehounka spíše průměrný, i když ne výrazně špatný. Problém vidí u řepky, protože je poznamenaná mrazem. Potíže se též rýsují u kukuřice a slunečnice, které poškodily přízemní mrazy. Dlouhá zima také oddálila zahájení jarních prací v celém Pardubickém kraji.
Rovněž o tunu méně obilí z hektaru budou zřejmě sklízet v zemědělském družstvu v Chýšti na Pardubicku. Oseli tam zruba 1450 hektarů, a to především ozimou a jarní pšenicí. Loňské výnosy u obilí činily průměrně 5,8 tuny z hektaru a letos předpokládají 4,8 tuny až pět tun,“ řekl ředitel družstva Václav Cincibus. Rovněž u nich řepka přimrzla, což sníží její letošní výnosy. Očekávají výnos 2,8 tuny z hektaru proti loňským 4,2 tuny,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *