Sklizeň obilí v Královéhradeckém kraji byla loni nejvyšší za posledních pět let

Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji loni meziročně vzrostla o jedno procento na 512 183 tun a byla nejvyšší za posledních pět let. Důvodem růstu bylo zvýšení průměrného hektarového výnosu, protože plochy oseté obilovinami farmáři loni mírně snížili. Více farmáři sklidili i cukrovky, méně řepky. Vyplývá to z konečných výsledků sklizně, které zveřejnil Český statistický úřad.

Hektarový výnos obilovin v Královéhradeckém kraji podle ČSÚ loni vzrostl o více než dvě procenta na 6,19 tuny z hektaru. Plocha osetá obilovinami loni v kraji klesla o jedno procento na 82 744 hektarů. Ve statistice výnosů i ploch je vedle obilovin započítána i kukuřice na zrno s celkovou sklizní 42 561 tun z 4517 hektarů.
Hlavní obilovinou pěstovanou v Královéhradeckém kraji je tradičně ozimá pšenice, u níž farmáři plochy loni snížili o 12 procent na 47 000 hektarů. Hektarový výnos u ozimé pšenice podle statistiků meziročně vzrostl o více než sedm procent na 6,63 tuny z hektaru. Meziročně vyšších hektarových výnosů farmáři dosáhli ještě u pšenice jarní a ječmene jarního. Naopak žito, oves, ječmen ozimý a tritikale měly výnosy nižší.
Objemem úrody obilovin obsadil hradecký kraj mezi kraji deváté místo, z pohledu hektarového výnosu byl mezi 14 kraji na sedmém místě. Na celkové sklizni základních obilovin v ČR ve výši 8,23 milionu tun se Královéhradecký kraj podílel asi šesti procenty. V celé ČR byl loni průměrný hektarový výnos 6,11 tuny z hektaru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down