Sklizeň obilovin je meziročně o osm procent vyšší

Celková sklizeň obilovin je letos meziročně o osm procent vyšší a dosáhla 7,15 milionu tun. Naopak u řepky výnos klesl o 18 procent na 1,16 milionu tun. Informovalo o tom včera Ministerstvo zemědělství. Průměrný výnos u obilnin letos činil 5,63 tuny na hektar, u nejrozšířenější plodiny, ozimé pšenice, 5,88 tuny na hektar. Žně letos skončily zhruba o dva týdny později než loni. Ministerstvo nepočítá s vyplácením kompenzací za sucho, které vyplácelo v předchozích letech.

V celé republice podle ministerstva zbývá sklidit 1462 hektarů, tedy zhruba 0,1 procenta ploch. "Z českých krajů končí sklizeň v kraji Středočeském a Praze (zbývá sklidit 1179 ha), Libereckém kraji (zbývá sklidit 44 ha), Karlovarském kraji (zbývá sklidit 30 ha). Na Moravě nemá ukončenou sklizeň pouze kraj Moravskoslezský (zbývá 208 ha)," uvedl úřad. V Karlovarském a Ústeckém kraji nedosáhl výnos ozimé pšenice ani pěti tun na hektar, na jižní Moravě činil 5,06 tuny na hektar. Lepší výsledky byly na Královéhradecku, Pardubicku nebo v Moravskoslezském kraji. Podle náměstka ministra zemědělství Jindřicha Fialky ministerstvo nepočítá s tím, že by se letos vyplácely kompenzace za sucho tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek však hovoří o možných kompenzacích za ztráty způsobené přemnoženými hraboši na Moravě, kde v některých případech sežrali prakticky celou úrodu. Nejhorší výnosy proti normálu jsou podle komory v severních Čechách a na jižní Moravě. Výsledky sklizně jsou v souladu s předpoklady Agrární komory ČR, jejíž zástupci již dříve uvedli, že sklizeň bude u obilovin průměrná v porovnáním s posledním desetiletím, horší situace bude u řepky. ČR je dlouhodobým vývozcem obilí. Kvalita pšenice je podle dosavadních výsledků dobrá. Problém může být s její objemovou hmotností, v oblastech, kde bylo sucho, je drobnější. Kvalita žita je podle úřadu dobrá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down