Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji by letos měla vzrůst

Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji by měla letos meziročně vzrůst o 21 procent na 474 856 tun. Důvodem je zvýšení průměrného hektarového výnosu i rozšíření ploch osetých obilovinami. Úroda řepky by naopak měla klesnout o 15 procent na 73 859 tun, a to kvůli nižšímu hektarovému výnosu a snížení oseté plochy. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 10. červnu. Loni byla úroda obilovin v kraji kvůli velkému suchu nejnižší od roku 2006.

Žně v Královéhradeckém kraji začaly v prvních dnech července. "Začalo se sklizní ozimého ječmene. Například v okrese Hradec Králové je ozimého ječmene sklizena přibližně jedna třetina. Pomalu se začíná se sklizní ozimé pšenice," uvedla ředitelka regionální Agrární komory Královéhradeckého kraje Hana Pisarčíková. Z pohledu výnosů se podle ní dá sklizeň zatím hodnotit jako průměrná. Průměrný hektarový výnos obilovin by měl v Královéhradeckém kraji podle ČSÚ stoupnout o 12 procent na 5,75 tuny z hektaru. Plocha osetá obilovinami letos vzrostla o osm procent na 82 625 hektarů. Očekávaný pětinový nárůst sklizně je v ČR nadprůměrný.  Hlavní obilninou pěstovanou v Královéhradeckém kraji je tradičně ozimá pšenice, u níž farmáři plochy zvýšili o 31 procent na více než 57 800 hektarů. Ozimá pšenice má i nejvyšší výnosy, letos se čeká nárůst téměř o deset procent na 6,02 tuny z hektaru. Naopak plochy jarní pšenice výrazně klesly o 75 procent na 2391 hektarů při očekávaném průměrném výnosu 4,73 tuny z hektaru. Zemědělci rozšířili i plochy ozimého ječmene. To se, stejně jako u ozimé pšenice, pozitivně projeví v celkové sklizni, protože ozimy mají vyšší hektarový výnos než jařiny. Meziročně vyšší hektarové výnosy statistici čekají o všech druhů obilovin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down