12.06.2009 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň obilovin začne asi za 14 dní

Sklizeň obilovin na jihu Moravy začne podle místopředsedy břeclavské agrární komory Antonína Osičky zřejmě za dva týdny. Zemědělci letos kvůli suchu očekávají zhruba o desetinu menší úrodu. Jako první vjedou do polí s ozimým ječmenem kombajny na Břeclavsku a Znojemsku. O termínu rozhodne počasí v nejbližších dnech, případné srážky zahájení oddálí.

Podle prezidenta  Agrární komory ČR Jana Veleby se menší úroda očekává v celém světě. Pro západní Evropu předpokládá pokles o pět procent, u střední Evropy včetně České republiky kolem deseti procent a v případě Ruska a Ukrajiny až 20 procent. "U obilovin jsou důležité dva faktory. Rovnoměrné rozdělení srážek v období vegetace a příchod teplého počasí až v době zrání. Obojí letos nebylo splněno," řekl ČTK Veleba. Například na jihu Moravy přišly v dubnu vysoké teploty, ale jen s minimem srážek, porosty jsou proto seschlé a prořídlé. "Farmářská cena naroste, v ceně mouky nebo pečiva se to zřejmě neodrazí. Tam je dostatečný prostor z roku 2007, kdy ceny po špatné sklizni vyletěly nahoru a po té loňské se i přes dobrou úrodu nevrátily," dodal Veleba. Nižší úrodu pro letošní rok předvídá i předseda Českého zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Kromě počasí na to podle něj má vliv i hospodářská krize - zemědělci více šetří, méně hnojí a používají menší množství pesticidů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down