Sklizeň ovoce v České republice loni meziročně vzrostla o 23 procent na nadprůměrných 165 028 tun. Byla tak nejvyšší od roku 2018 a třetí nejvyšší za posledních 13 let. Část jablek ovocnáři kvůli vysokým cenám energií nutných pro skladování a nízkým cenám jablek loni nesklidili. Proti průměru sklizní předchozích pěti let byla loňská sklizeň vyšší o 17 procent. Uvedla to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.
Díky příznivému počasí ve druhé polovině roku byla podle ní z dlouhodobého pohledu vyšší především sklizeň jádrovin, kam patří jablka a hrušky. Úroda jablek, která jsou hlavním ovocným druhem, loni vzrostla o 26 procent na 138 150 tun. V porovnání s průměrem posledních pěti let to představuje nárůst o 20 procent. Úroda hrušek loni zůstala na nadprůměrných 7404 tunách.
Z jablek zůstaly nesklizené zejména méně barevné mutace odrůd skupiny Jonagoldu a dále odrůd Šampion, Braeburn a Rubín. Ceny jablek byly loni na podzim v obchodech v meziročním porovnání nejnižší za poslední dva roky a zcela se tak vymykaly výraznému zdražování potravin v posledním roce. Důvodem zlevnění jablek bylo podle ovocnářů zahlcení trhu polskými jablky, která kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nelze vyvézt na východ. Výsledkem nízkých cen a z toho plynoucích ztrát bude podle ovocnářů další kácení sadů.
Výrazný meziroční nárůst sklizně byl loni u švestek, a to o 52 procent na 10 343 tun. V porovnání s pětiletým průměrem nárůst činil 27 procent. Úroda třešní se meziročně zvýšila o 14 procent na 1484 tun, ale v dlouhodobém porovnání šlo o průměrnou úrodu. Nejhůře v peckovinách dopadly broskve s celkovou sklizní 1302 tun, což bylo 36 procent pod pětiletým průměrem. Sklizeň meruněk loni meziročně klesla o osm procent na 1704 tun.*