Sklizeň švestek vizovické likérky by letos mohla být druhá nejlepší za deset let

Velmi dobrou sklizeň švestek má letos ve vlastních sadech vizovická likérka Rudolf Jelínek. Sklizeno má bezmála 600 tun, hotovo by mělo být na konci září. "Předpokládáme, že celková sklizeň bude kolem 700 tun, ale konečné číslo hodně ovlivní současné nepříznivé počasí, v podstatě každý den zaprší, což sklizeň ztěžuje a někdy i znemožňuje," řekl ředitel společnosti Rudolf Jelínek sady Jiří Koňařík. Pokud bude objem kolem 700 tun, bude to druhá nejlepší sklizeň za deset let.

Letos se podle Koňaříka dařilo všem odrůdám. "Pouze u raných odrůd Katinka a Čačanská lepotica byl problém s dozráváním, měly o něco nižší obsah cukru než obvykle," uvedl ředitel. Sklizeň letos začala 27. července, skončit by měla na konci září. "V letošním roce bylo zahájení sklizně standardní na konci července, ale ukončení sklizně bude, z důvodu deštivého počasí, o sedm až deset dnů dříve. Pozdní odrůdu Presenta sklízíme většinou až v první dekádě října, letos tak dlouho na stromech nevydrží," uvedl Koňařík.
Švestky z vlastních sadů pokryjí podle úrody pět až 15 procent potřeby likérky. "V letošním roce se to bude blížit té horní hranici. Švestky do celkového objemu naší potřeby nakupujeme v zahraničí, v letošním roce není problém s dodávkami, švestek je dostatek ve výborné kvalitě a dovoz je opět především ze zemí Balkánu," uvedl ředitel. Společnost má téměř 100 hektarů švestkových sadů. S výsadbou ovocných stromů na stráních vizovického údolí začala likérka v roce 2003.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down