05.09.2006 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň v ČR se blíží ke konci

Tento týden by měla podle prezidenta Agrárí komory ČR Jana Veleby prakticky skončit letošní sklizeň. Zbývá totiž sklidit jen necelá desetina z 1,43 milionu hektarů obilí. Průměrný výnos dále klesá a nyní činí 4,22 tuny z hektaru. To je podle údajů MZe o 8,5 procenta méně než loni. Sklizeň řepky je již u konce. Podle Veleby klesne průměrný výnos obilovin na 4,1 t/ha a celková sklizeň bude činit asi 5,9 milionu tun.

Ve srovnání s loňskou bohatou sklizní je to o 15 procent méně. Veleba se obává, že nejméně polovina úrody nebude mít standardní jakost. Po suchu se do kvality nepříznivě promítly deště, které způsobily někde klíčení zrna v klasech, polehnutí porostů i šíření plísní. Nedostatek kvalitního obilí může zvednout ceny potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 12MB (2.4% of 500MB)