Sklizeň v Libereckém kraji je horší

Sklizeň obilí v Libereckém kraji je zatím horší než ta loňská. Žně jsou ale teprve na začátku, sklidit se zatím podařilo jen zhruba 60 procent ploch s ozimými ječmeny, což představuje méně než pět procent výměry obilovin. Pěstitelé sklízeli v průměru kolem 4,16 tuny ječmene z hektaru, loni přitom průměrné výnosy u ozimého ječmene dosáhly 4,53 tuny. Na vině jsou holomrazy, kvůli kterým bylo nutné některé porosty na jaře zaorat, jinde je obilí řidší, sdělil Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou.

Sklizeň obilí začala v Libereckém kraji až v minulém týdnu, zpomaluje ji však deštivé počasí. „Kvalita obilí je ale zatím dobrá, díky deštivému počasí v posledních týdnech je zrno větší, a tak čekáme vyšší výnosy u pšenice a jarních obilovin,“ poznamenal Teplý. Otazníkem je řepka, kde pěstitelé odhadují nižší výnosy než loni, tehdy sklízeli v průměru 2,81 tuny řepky z hektaru, letos odhadují výnosy do 2,77 tuny. „Zatím se řepky sklidilo málo, někde ale dostávali i 3,6 tuny z hektaru,“ dodal Teplý.
Sklizeň letos začala o něco později a úroda nebude nijak rekordní. Podle červnových odhadů očekávají zemědělci, že sklidí bezmála 98.280 tun obilí, což je asi o pět procent více než loni. Loňská úroda byla ale kvůli povodním jedna z nejhorších od roku 2004, sklidit se nepodařilo asi dvě procenta ploch, které zasáhla velká voda. Řepky by se mělo podle odhadů sklidit kolem 14.580 tun, což je o téměř 15 procent méně než loni. Zemědělci však letos řepkou oseli méně polí, pěstují ji jen na výměře 5274 hektarů, když loni ji vyseli na 6070 hektarech. Liberecký kraj není zemědělskou produkční oblastí. Zemědělská půda tvoří sotva třetinu ze 316 000 hektarů ploch. Výměry osévané zemědělskými plodinami se rok od roku zmenšují. Letos pěstitelé oseli necelých 38 000 hektarů, loni byly výměry o téměř 1000 hektarů větší. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *