Sklizeň základních obilovin ve Zlínském kraji klesne o 10,1 procenta

Sklizeň základních obilovin ve Zlínském kraji by měla meziročně klesnout o 10,1 procenta na 250 945 tun. Důvodem je snížení rozsahu ploch osetých obilovinami a také očekávaný pokles hektarového výnosu. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 10. červnu. Žně by se v regionu měly naplno začít příští týden sklizní ozimého ječmene, řekl předseda Agrární komory Zlínského kraje Jindřich Šnejdrla. Ve srovnání s průměrem předchozích let mají letos žně v kraji zhruba dvoutýdenní zpoždění.

Zemědělci v regionu mají letos základní obiloviny vysety na 44 319 hektarech. Meziročně to představuje pokles o 3236 hektarů, tedy o 6,8 procenta. Hlavní pěstovanou obilovinou je s převahou i nadále ozimá pšenice, která zaujímá 58,3 procenta všech ploch se základními obilovinami.
U hektarového výnosu základních obilovin statistici odhadují pokles zhruba o 2,9 procenta na 5,66 tuny z loňských 5,83 tuny. Růst hektarového výnosu očekávají jen u jarní pšenice a jarního ječmene. U všech ostatních základních obilovin by měl hektarový výnos klesnout. U nejvíce pěstované ozimé pšenice by výnos měl klesnout o 2,1 procenta na 6,01 tuny z hektaru.
Žně ve Zlínském kraji dosud naplno nezačaly. "Pod střechou jsou pouze nějaké trávy na semeno, ale ozimé ječmeny se ještě nesklízí. Běžně v tomto období už máme sklizeň ozimých ječmenů za sebou a jsme v řepkách. Letos zatím nic, o 14 dní je to kvůli počasí posunuté. Předpokládám ale, že někdy ke konci příštího týdne už bychom měli být v ozimém ječmeni," řekl Šnejdrla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down