12.08.2008 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeno je téměř 70 procent ploch

Zemědělci již sklidili obilí z více než dvou třetin polí. Průměrný výnos je zatím zhruba o pětinu vyšší než loni. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Zemědělci dosud sklidili obilí z 994 402 hektarů, z celkové sklizňové plochy polí 1,435 milionu hektarů. Téměř úplně je sklizen ozimý ječmen a pod střechou je i 72,74 procenta jarního ječmene. Žito je sklizeno z více než poloviny polí a ozimá pšenice ze 70 procent osetých ploch. Rozjela se také sklizeň jarní pšenice, která je sklizena téměř z jedné třetiny, oves pak z téměř 20 procent. U konce je také sklizeň řepky. 
Průměrný výnos obilovin zatím činí 5,42 tuny na hektar a ve srovnání s loňským rokem je o pětinu vyšší. Nejvíce vzrostl výnos u jarní pšenice, a to z loňských 2,91 tuny na hektar na 4,71 tuny. Výnos jarního ječmene se zvýšil ze 3,44 tuny v roce 2007 na rovných pět tun. Vyšší výnosy zatím vykazuje také oves a pšenice ozimá. Naopak mírně nižší výnosy zemědělci registrují u žita. Průměrný hektarový výnos řepky letos činí 2,99 tuny, loni byl 3,06 tuny. Díky tomu proti loňsku poklesl i její celkový výnos, ačkoliv byla rozšířena její osevní plocha o více než pět procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down