15.04.2015 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škody by neměly přesáhnout dvacet milionů korun

Škody z větrné kalamity z počátku dubna na majetku státního podniku Lesy České republiky by neměly přesáhnout 20 milionů korun. Silný vítr s deštěm a sněhem ve státních lesích poničil asi 350 000 metrů krychlových dřeva. Uvedla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi, jejich roční zisky se pohybují v miliardách korun.

Podle generálního ředitele LČR Daniela Szóráda podnik s podobně rozsáhlými živelnými událostmi předem počítá v rámci nahodilé těžby dřeva. "V takovém případě se spíše prodražuje technologie zpracování a rychlost odklízení dřeva, zejména kvůli ochraně lesů proti kůrovci. Při zpracování kalamitního dříví se klade důraz také na bezpečnost práce lesních dělníků," uvedl Szórád k vyčíslení škod.  Dubnová kalamita nejvíce zasáhla Vyšebrodsko v Jihočeském kraji, kde Lesy ČR evidují zhruba 40 000 metrů krychlových zlomů a vývratů. Liberecký kraj, který byl v minulosti obdobných epizod ušetřen, tentokrát vykázal 20 000 metrů krychlových kalamitního dříví. Mezi nejvíce postižené lokality regionu pod Jizerskými horami patří nižší polohy Frýdlantska.
Podnik předpokládá, že dřevo z kalamity postupně zpracuje přibližně do konce června. Poničené dřevo představuje asi čtyři procenta ročních plánovaných těžeb.
S dřívějšími velkými kalamitami není dubnová větrná epizoda srovnatelná. Při dosud největší kalamitě po orkánu Kyril v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.
Lesy ČR loni podle předběžných výsledků zvedly čistý zisk o pětinu na rekordních 4,79 miliardy korun. Loňské tržby z prodeje výrobků a služeb by měly být 12 miliard korun, z toho za dříví utržila firma 11,1 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down