Škody, jež v jihočeských lesích způsobila zvěř, stouply o pětinu

Škody, které v jihočeských lesích způsobila loni zvěř, stouply meziročně o pětinu na 3,56 milionu korun. Těžba dřeva stoupla o 13 procent na 2,5 milionu metrů krychlových, přičemž těžba v důsledku živelních příčin se meziročně zvýšila o 93 procent na 589 100 metrů krychlových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Jihočeský kraj se podílel na těchto škodách asi deseti procenty. Lesy ČR evidují na svém jihočeském území škody od zvěře za 1,79 milionu, stouply o 32 procent. Nejvíce přibylo škod, kdy jsou stromy oloupané a ohryzané, což znamená narůstající stavy jelenů a daňků řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Největší škody zaznamenal státní podnik v kraji na Třeboňsku a Jindřichohradecku. "Jediným účinným opatřením je snížení stavů zvěře odlovem na únosnou mez. Pokud se začnou myslivci zase chovat jako lovci - ale nelze zobecňovat, mnohde se tak chovají - a ne jako chovatelé, sníží se opět stav zvěře a nastane přírodní rovnováha, takže mladé dřeviny se zase přirozeně obnoví a dorostou do mýtního věku. Dnes je likviduje zvěř," řekla Jouklová. Doplnila, že další cestou, jak škody omezit, je vypouštění velkých šelem, jako rysa a vlka, do volné přírody.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down