Zemědělci z Klatovska, který byl záplavami nejvíce postiženým okresem v Plzeňském kraji, očekávají finanční pomoc státu, neboť jinak by řada z nich musela skončit. Řekl to předseda okresní agrární komory Jiří Lojda.
V tomto zemědělském okrese bylo před dvoudenními záplavami sklizeno pouze 27 procent z 29 tisíc hektarů obilovin. Řepka ozimá byla pod střechou téměř všude, ale z jarní odrůdy zřejmě nic nebude. "I když tu už máme chvílemi slunko, do konce týdne se na pole vyjet nedá," uvedl Lojda. Tam, kde byly silné přívalové deště, je podle předsedy "obilí polehlé a zasekané do země". Na celém okrese spadlo od začátku srpna 290 milimetrů srážek. Jen za 24 hodin z 12. na 13. srpna to bylo 80 milimetrů, ale ve vyšších polohách téměř dvojnásobek. "Tam, kde se ještě bude sklízet, budou ztráty zejména na kvalitě, ale také na výnosech," uvedl Lojda. Tím se značně sníží příjmy farmářů. Obrovské škody na sklizni zemědělských plodin způsobily dvoudenní záplavy také v okresech Plzeň-město, Plzeň-sever a Plzeň-jih. Hrubou výši škod zveřejní Zemědělská agentura Plzeň až po uzávěrce našeho týdeníku.. Podle ředitele agentury Václava Brožíka byla v uvedených okresech Plzeňska před záplavami sklizena pouze více než třetina obilovin. Přívalovými dešti byly nejvíce postiženy obce podél řeky Úslavy.
Farmáři předpokládají, že většina toho, co se před dešti nepodařilo sklidit včas, bude napadeno plísní, neboť obiloviny byly pod vodou příliš dlouho. Část úrody se tak bude muset zaorat, protože plodiny jsou silně zabahněné a nelze je využít ani na kompost. "Ztráty u brambor si netroufám odhadnout," řekl agronom Zemědělského družstva v Měčíně Vladimír Steiner.