02.02.2007 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škody z orkánu v Evropě představují asi dvanáct procent z celkové roční těžby

Následkem orkánu Kyrill bylo v Evropě celkově zničeno téměř 54 milionů metrů krychlových dřeva, což je méně než očekávaná těžba v letošním roce. Množství kalamitního dřeva dosahuje asi dvanácti procent celkové těžby. V jednotlivých zemích se rozsah škod liší podle oblastí a hustoty zalesnění. Pro lesnické společnosti to znamená rychle odstranit polámané a vyvrácené stromy s vyššími těžebními náklady. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.

Například ve Švédsku a České republice dosáhly škody v lesích dvanácti milionů metrů krychlových, 2,5 milionu v Rakousku a Polsku 1,5 milionu metrů krychlových. Pro lesnické společnosti to znamená rychle odstranit polámané a vyvrácené stromy s vyššími těžebními náklady. Škody byly nižší v Baltských státech, v Lotyšsku bylo zničeno 500 000 m3 a v Litvě 300 000 m3. Na Slovensku orkán zničil 150 000, ve Francii 120 000, Rumunsku 130 000 a Anglii 50 000 metrů krychlových.
Nejvíce postižené oblasti Spolkové republiky Německo byly Severní Porýní – Vestfálsko (12 milionů m3), Bavorsko (čtyři miliony), Dolní Sasko (dva miliony), Hesensko (dva miliony), Sasko-Anhaltsko (milion) a stejně tak Durynsko a Sasko (milion metrů krychlových). V Porýním-Falcku, Bádensku-Wűrttembersku a Braniborsku bylo vichřicí zničeno mezi 500 000 až 600 000 m3 dřeva.
„Ztráty jsou nižší, než jsme očekávali,“ uvedl Thomas Uher, člen představenstva Österreichische Bundesforste a prezident sdružení EUSTAFOR. „Ačkoli 54 milionů metrů krychlových představuje velké množství dříví, je to jen část očekávané těžby v letošním roce, do které mohou být zahrnuty. Předpokládá, že těžba v tomto roce dosáhne zhruba 450 milionů m3. V takovém případě množství kalamitního dříví činí pouze dvanáct procent z celkové roční těžby.
Členové EUSTAFOR plánují těžbu dřeva na základě principu trvalé udržitelnosti. To znamená, že množství vytěženého dříví z lesa za rok nesmí přesáhnout množství dřeva, které v něm nově naroste. Výše plánované roční těžby může být překročena pouze v případě nutnosti. Nicméně, škody způsobené orkánem Kyrill jsou značně pod kritickým bodem. Lesnické společnosti začaly okamžitě odklízet vichřicí skácené stromy, aby zabránili invazi kůrovce. Podle EUSTAFOR bude většina kalamitního dříví odstraněna do konce léta.
Poptávka po dříví je stále vysoká. Ztráty po větrné kalamitě nejsou příliš vysoké, proto EUSTAFOR očekává, že se ceny za dříví nezmění. Vzhledem k velké poptávce je pravděpodobné, že dřevařský průmysl bude schopen pojmout a zpracovat tento materiál ve velmi krátké době, věří Uher.
Hlavním úkolem pro lesnické společnosti je odstranit skácené dříví v krátké době, a to je podle Uhera jediným negativním následkem větrné kalamity. Poukázal na to, že je mnohem obtížnější těžit dřevo po větrné kalamitě. Proto se dá podle něj letos očekávat mírný nárůst těžebních nákladů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down